menu

Mavi Melekler
Orjinal Adı:
Golubiye Angeli
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Azerbaycan Edebiyatı'nın öncü isimlerinden biri olan Abdullayev, KGB'de görevinden istifa ettikten sonra polisiye türünde yazdığı eserlerle dünya çapında bir üne kavuştu. Deniyimlerine dayanarak kaleme aldığı Mavi Melekler uluslararası uyuşturucu şebekelerine karşı SSCB ve İnterpolün işbirliği içinde yürüttüğü operasyonların iç işleyişini açığa vurduğu için yasaklandı. Glasnost devrinin başlamasıyla yayınlanmasına izin verildi. Büyük bir yankı uyandırdı.

Türk okurunun Araftan Kurtuluş isimli eseriyle tanıdığı Abdullayev bu kitabında beyaz ölüm tacirlerine karşı, siyah giysililerin verdiği mücadelelerin izsürücüsü olmak isteyenlere damıtılmış bir heyecan vadediyor.
(Arka Kapak)Yorumlar


ekip ruhuna inananlar için
June 21, 2006 15:49

Mavi melekler cengiz abdullayev'in türkçe ye çevrilen ilk romanı olması açsından değerlidir ve kitabıb anlattığı olayın gerçek olması ve rusyada yasaklanması ve tekrar yayınlanmaya başlaması ile büyük yankılar uyandıran tamamen bir başyapıttır.Mavi Melekler ekibi İngiliz istihbaratı tarafından oluşturulmuş uyuşturucu şebekelerini yakalamak için diğer istihbarat ajanlarının belirli bir sınavdan geçirilerek alındığı sıradışı bir örgüttür;ekibe alınan bir ajanın yaptığı hırsızlık olayı çok ilgi çekici ve çağrışım uyandırıcıdır;olayların akış hızı ve ajanların farklı ülekelerden gelen kişiler olması ve soğuk savaş dünyasın daki bu casusu oyunlarını çok güzel bir dille anlatması yazarı saygıdeğer yapmıştır.


Yorum yaz
mode_edit