Cinai::Topluluk

Unsplashed background img 1


star_border
November 18, 2022 21:55
Axelman, Yanlış Yol kitabına 8 puan verdi.
star_border
November 12, 2022 16:53
kamil, Başkana Şantaj kitabına 4 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:23
Axelman, Riga’nın Köpekleri kitabına 6 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:23
Axelman, Karanlık Yüz kitabına 8 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:23
Axelman, Gülümseyen Adam kitabına 8 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:22
Axelman, Sokratis ve Sisteki Gölgeler kitabına 6 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:21
Axelman, Kara Buz kitabına 7 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:20
Axelman, Moda Cinayetleri kitabına 6 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:19
Axelman, Perşembe Günü Cinayet Kulübü kitabına 6 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:18
Axelman, Kıyamet Park kitabına 8 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:18
Axelman, Kundakçı kitabına 7 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:17
Axelman, Woodstock’a Son Otobüs kitabına 9 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:17
Axelman, Felsefe Cinayetleri kitabına 8 puan verdi.
star_border
November 09, 2022 15:17
Axelman, Karınca Karambolü kitabına 6 puan verdi.
favorite_border
October 30, 2022 15:09
MY, Hizmetçi adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
October 30, 2022 15:07
MY, Vurdu ve Kaçtı adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
comment
October 28, 2022 13:04
Ahmet Uğur Başeğmez, Canavar Dişi adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentKitap Adı

  Kitabın adının kitapla alakası yok. Kitap pek akıcı değil, insan okurken sıkılıyor.

comment
August 22, 2022 15:13
Ekin Açıkgöz, Masumların Katli adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentGerçekten Kopmasaydı İyiydi

  Bu kitap 2021 Kristal Kelepçe adaylarındandır.

  Kitap keyifli başladı fakat aynı tempoda ilerlemedi.

  1) İstihbarat dünyası, dünya tarihindeki gizli oluşumlar, devletler üstü teşkilatlar, bunlar benim sevdiğim konulardır. İş ki gerçekçi yazılsınlar... Sevdiğim bir janr olmasına rağmen, komploları abartılmış bulduğum için kendimi konuya vermekte zorlandım. Komplo-akla yakınlık dengesinde çizgi bir tık aşılmış. Bir de son dönem istihbarat kitaplarında konu mutlaka 15 Temmuz'a bağlanıyor. Şart mı?

  2) Tarihi bilgilerden hoşlandım. Romanların okuru bilgilendirmesini severim. Fakat üzerime bilgi yığıldı gibi hissettim. Bu odaklanmamı zorlaştırdı. Bilgi aktarımı-edebiyat dengesinde de çizgi biraz aşılmış.

  3) Karakterleri benimseyemedim. Teksen ve hikayedeki kötü karakterler (başta Kurt ve adamları olmak üzere) Amerikanvari geldiler bana. Kemancı ve Kaşgar'ı kötü olarak konumlandırmıştık, birden iyilerin tarafına geçtiler. Kemancı'nın çocukluğu ve sapkınlığı haricinde hiçbir yönünü görmediğimiz için onun birden iyileşmesini yadırgadım.

  4) Emre kitabın başında sempatik bir öğretmen iken, kitabın sonunda doğaüstü yol göstericiler tarafından yönlendirilen, telekinezi ile beyin kontrol eden bir süper kahramana dönüştü. Emre'nin tuhaf rüyaları, etrafın (neden olduğunu halen anlamadım) birden bire soğuması, Emre'nin sadece bakarak insanların düşüncelerini okuması gibi şeyler beni öyküden soğuttu.

  5) Sayfa 379, "... Damarına basmak için ona biraz önce öğretmen demişti ama bir öğretmenden çok fazlası olduğunu ve istediği için öğretmenlik yaptığını biliyordu..." Kendisi de öğretmenlik yapan Çağlayan Babacan'ın bu cümlesini anlayamadım. Öğretmenlik düşük bir iş mi ki 'öğretmenden çok daha fazlası' olan Emre 'istediği için öğretmenlik yapıyor'? 'Öğretmenden çok daha fazlası' olunca hangi ilave becerilere sahip olunuyor? Mümkün olan en yüksek seviyenin öğretmenlik olması gerekirken, memleketimizde maalesef öğretmenlik mesleğine bakış bu... Bunu bir öğretmenin söylemesi daha üzücü :( Emre de öğretmen olarak kalsaydı ve süper güçler, tuhaf yetenekler edinmeden öğretmen olarak olayı çözseydi çok daha keyifli olabilirdi. (Emre istifa etmemiş miydi? Sonra nasıl ücretsiz izni bitirip okula döndü?)

  6) Sondaki Volkan sürprizini sevdim.

  Benim okuma zevkim için kurgu ve karakterler fazla abartılı. Ama bu türü sevenler için derinlikli kurguya sahip, okurken çeşitli şeyler öğrenebileceğiniz bir kitap.

star_border
August 22, 2022 15:13
Ekin Açıkgöz, Masumların Katli kitabına 5 puan verdi.
comment
August 22, 2022 15:12
Ekin Açıkgöz, İstanbul Sis Altında adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentOkuma Keyfi Verdi

  2021 Kristal Kelepçe Yılın Polisiye Romanı adaylarındandır.

  Kurgu başarılıydı, tüm sorular cevaplandı. Lakin sonuna doğru biraz kaotik olmaya başladı. Bir tık daha az komplike olsa okurun daha rahat takip edeceği bir kurgu olurmuş. Nihan'ın Kurban Hoca ile münasebeti neymiş, anlayamadım.

  Çok fazla kişi ve çok fazla isim var. Bir noktadan sonra birbirlerine karışmaya başlıyorlar. Özellikle N harfi ile başlayan isimlerin özel bir amacı var mıydı merak ettim: Nursel, Nurullah, Naci, Nihan, Numan, Nadir, Nurzat, Narmanlı... Bu isimleri okurun karıştırması çok normal, zira yazar kendisi de karıştırıyor. Nurullah Ziya'nın Nurettin Ziya olduğu yerler, Nihan'ın Nihal olduğu yerler var. Ayrıca Ali'nin karısının ismi Nursel mi yoksa Ceylan mı, onu da anlayamadım.

  10'dan fazla 'de' bağlacı yazımında hata saydım. "İmdat'ta Elif'i haklı buldu." gibi. Bunlarla birlikte - kronik sorun seviyesinde olmamakla birlikte - özne-nesne-yüklem uyumsuzlukları var. Sonraki baskılarda redaksiyonda düzelebilir.

  Elif Yılmaz, İmdat ve çetesinin ana kurguya ciddi bir katkısı olmadığı kanaatindeyim. Daha önce Ali ile bu ekibin birlikte bir macerası olmuş diye anlıyorum. O macerada birlikte oldukları için bu macera da birlikte olmaları istenmiş diye düşündüm. Veya bundan sonrası için mi böyle bir niyet var?

  Hepsi bir yana, güzel yazılmış bir roman olduğunu söylemem lazım. İstanbul'u bize yaşatmayı hedeflemiş ve bence çok iyi başarmış. Sahneler gözümde canlandı. "İstanbul Polisiyesi" ibaresini kullanmış ve hakkını vermiş. Hoş imgelemeler var. Karakterleri, iyisiyle kötüsüyle benimsedim. Konuşmalarını ve davranışlarını doğal buldum.

  En hoşuma giden kısmı, 'police procedural' bir kurgu olmasına rağmen, tıpkı bir altınçağ polisiyesi gibi Ali'nin kitabın sonunda herkesi bir odaya doldurarak olan biteni açıklaması oldu. Neticede Zafer ailesinine odaklanan, klasik polisiye tarzı bitirişi sevdim. Ancak Ali'nin en sondaki tutumunu, kitap boyunca sergilediği adalet anlayışıyla bağdaştıramadım.

  2021 yılının iyi örneklerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Keyifle okudum.

star_border
August 22, 2022 15:12
Ekin Açıkgöz, İstanbul Sis Altında kitabına 8 puan verdi.
comment
August 22, 2022 15:11
Ekin Açıkgöz, Kuzey Operasyonu adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentBond, Turkish Bond

  2021 Kristal Kelepçe adayları arasında okuduk.

  James Bond Türk olmuş :) Yunancayı hocadan öğrendiği halde Yunanlıların ayırt edemeyeceği kadar mükemmel konuşmasını mı yazayım, yoksa dört dil daha biliyor olmasını mı? Q'nun Türk versiyonundan temin ettiği yüksek teknolojili giysilerini mi, yoksa kadınların kendisine olan hayranlığını mı...

  'Akrep' bir yandan Türk değerlerine bağlı bir karakter olarak resmediliyor. Fakat kendisine gece uçuşu ayarlamak için kendisiyle yatmak isteyen hostes ile 'görev icabı' birlikte olmakta, yani kendisini kullandırtmakta hiçbir sakınca görmüyor. Ve hatta bu macerasını klişe bir maço övünmesiyle 'kontrol bendeydi' diyerek anlatıyor. Merak ettim, MİT ajanı ana karakterimiz kadın olsaydı, yazarımız karakteri aynı 'göreve' gönderecek miydi? Ama zaten kitaptaki hiçbir kadın karakterin (ister ana karakterin sevgilisi olsun, ister maceranın içindeki fahişeler olsun) rolü birileriyle yatmaktan öteye geçmedi maalesef.

  Türklüğün yüceltildiği bir roman olmakla birlikte; abartıya kaçıldığını da belirtmek lazım. O kadar ki bir CIA ajanı bizim ajanımızı 'efendisi' olarak görmekte. Hele şu İngiliz sınırındaki diyalog çok eğlenceli:

  "Siz Türk müsünüz?" diye soran görevliye kızmıştı.
  "Türk oğlu Türk'üm. Pasaportta başka bir şey mi yazıyor?"
  "Lütfen soruma cevap verin, yoksa karışmam."
  "Okuman yazman var mı?"
  Afallamıştı İngiliz havaalanı görevlisi...
  "Vaaar. Ne olacak?" diye sordu kekeleyerek.
  "O pasaportta İngiltere Konsolosluğunun vizesini görüyor musun?"
  Görevli başa çıkamayacağını anlamıştı.

  Türkçe doğru kullanılmakla birlikte 'edebi' öğelerden yoksun bir metin. Betimleme, imgeleme, metinlerarası gönderme, psikolojik analiz vb. bulunmuyor. Olayların anlatıldığı ve diyalogların birbirini izlediği bir metin.

  Kurgu fantastik: Türklere saldırmak üzere Rus Mafyasından yasadışı füze alınıyor. Rus mafyasının hapisten kaçan tetikçisinin kitabın sonunda Türk dostu ahlaklı sevimli karaktere dönüşmesini yadırgadım. Kim kullanacak füzeleri, kim saldıracak Türklere? Füzeleri alanlar terör örgütü mü yoksa Yunan devleti mi? Yunanistan Türkiye'ye gizlice füze mi atacakmış? Yunan devleti ise neden yasadışı alışverişle alıyor? Bugün Yunan devleti füze almak istese, tüm devletlerden parasıyla alır.

  Uluslararası istihbarat, benim çok okuduğum ve sevdiğim bir janrdır. Gerçekçi olduğu sürece. Ha, gerçekçi olmak zorunda mı? Değil tabii. Bu şekilde de seven okurlar vardır.

  Kitabın sonuna Atatürk, şehitler ve gaziler için saygı duruşunda bulunulması en sevdiğim kısmı oldu.

star_border
August 22, 2022 15:11
Ekin Açıkgöz, Kuzey Operasyonu kitabına 2 puan verdi.
comment
August 22, 2022 15:10
Ekin Açıkgöz, Franny'ye Söyleme adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentMekanların içine götürüyor

  2021 Kristal Kelepçe Yılın Polisiye Romanı Ödülü adaylarından.

  Bu kitabı ilk yarısı ve ikinci yarısı olarak ayırarak yorumlayacağım.

  İlk yarıyı çok beğendim, heyecanlı, sürükleyici, bir 'page-turner'. Ayrıca kapakta yazıldığı gibi 'Öykü'nün ebeveynlerinden intikamı' gibi yüzeysel bir konu da değil, daha derinlikli bir kurgu var. İyi bir gizem ve olayı araştıran sağlam bir karakter ('sleuth') içeriyor.

  Fakat ilk yarının sonunda, Enez'deki eve girildiği anda bütün polisiye gizem çözüldü. Okurun aklında merak edilecek hiçbir şey kalmadı. (Sandy'nin nerede olduğu dışında. Kimin ne yaptığını ve neden yaptığını öğrendikten sonra bu, okur için çok tali bir gizem. Elbet bir yerden çıkacaktı Sandy.) Her ne kadar emekli polisimizden bir dedektif olarak çok hoşlandıysam da, olayın çözümünde başarısı olduğunu söyleyemiyorum. Olay kahramanımızın araştırması veya akıl yürütmesiyle değil, tesadüfen karşılaşılan iki kişinin anlattıklarıyla (eski eş ve taksici) kendiliğinden çözüldü.

  Geriye sadece 'nasıl' sorusu kaldı. O da makul-kısa bir bölümle cevaplanabilirdi. 'Nasıl' sorusunun cevaplanması kitabın tüm ikinci yarısını kaplayınca (neredeyse 150 sayfa) itiraf edeyim ki sıkıldım. Merak unsuru kalmadı, tempo düştü. Öykü, Sandy ve Nedyalko arasındaki konuşmalar, herkesin birbirine yemeğe gitmesi, telefonla aramalar, açmalar-açmamalar... Neticede ne olacağını bildiğimiz bu geçmiş, gün gün anlatılmasa da olurdu diye düşünüyorum.

  Diğer taraftan, kitabın sonunda 'Franny'nin neye gönderme olduğuna dair çok hoş bir açıklama var. Sırf bunun için bile sonuna kadar okumaya değer!

  Türkçe hatasız. Dil akıcı. Mekanlar ve atmosferler insana 'oradaymış' hissi veriyor. İlk fırsatta gidip Nesebar'ı göresim geldi. Mekanların o kadar içine götürdü roman beni. Çiğdem Dönertaş bu konuda çok başarılı.

  Neticede grubun beğendiğim romanlarından birisi

Geçen haftanın en aktif kullanıcıları
menu