menu

Kritik Kütle
Orjinal Adı:
Critical Mass
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Füzyon, yani çekirdek bölünmesi uzmanı Gideon Van Ry, Kalifoniya'daki Monterey Nükleer Silahları Sınırlandırma Merkezi'nde görevli bir bilim adamıydı ve merkezin veri tabanını güncel tutmak onun sorumluluğundaydı. Bu veri tabanı, çekirdek bölünmesine uğratılabilir maddeler ve kitlesel yok etme silahlarının günü gününe kapsamlı bir sicilini tutuyordu.

Gideon, bir gün önemli bir sorunla karşı karşıya kaldı. Eski Sovyetler Birliği'ne ait stok binalarından birinin envanterinde bir açık vardı ve bu her an bir felakete neden olabilirdi. Yakın hedefler için kullanılır haldeki iki küçük nükleer düzenek, son olarak bir Amerikan şirketine gönderilecek sandıklar arasında görülmüş, bir daha da izine rastlanamamıştı. Üstelik firmanın yeri de bir türlü belirlenemiyordu.

Ve ABD; tarihindeki en yıkıcı kitle terörizminin eşiğinde bulunduğunu, Oklahoma City'deki korkunç patlamaya kadar farkedemedi.

Steve Martini, bu ürkütücü gerilim romanında, kendini bir kez daha aşıyor!..
(Arka Kapak)


Yorumlar


Nükleer Bombanın Peşinde
May 19, 2006 16:55

KRİTİK KÜTLE
Steve Martini

Sovyetler Birliği’nde sosyalist rejimin hemen sonrası,ülkede tam bir kaos sürmektedir ve hemen tüm kurumlar gibi nükleer silahların depolandığı üsler de keşmekeş içindedir.Sibirya’daki bir üste bulunan kısa menzilli iki nükleer silahın kaybolduğunun anlaşılmasıyla,küresel düzeyde nükleer silahların envanterini tutan uluslarası bir enstitünün ajanı Gideon van Ry harekete geçer.
İki nükleer silah,Rusya’nın Pasifik Okyanusu kıyılarında bir limandan Birleşik Amerika’ya doğru eski bir şileple yola çıkarılmış,nükleer bombalardan birisi,Amerikan bandıralı bir balıkçı teknesine aktarılırken fırtına ve panik nedeniyle denizin derinliklerine gömülmüştür.Ama diğer bomba,ülkelerinin kötü yönetildiğini düşünen,sistem tarafından dışlandıkları ve kendilerine haksızlık edildiğine inanan bir milis gurubunun eline geçmiştir.Bombayı taşıyan balıkçı teknesi ise radyasyon ile kirlenmiş ve çalışanları da nasiplerini almışlardır radyasyondan.
Yaşadıkları sağlık sorunlarının nedeninin radyasyon olduğundan bihaber balıkçıların avukat Joselyn’inden hukuki yardım almak istediklerini gören Belden,balıkçıların nükleer bombadan ne denli haberdar olduklarını anlayabilmek amacıyla Joselyn’e yaklaşır ve kuracağı bir şirketin işlemlerini yürütmesi için onu avukat olarak tutar.Belden aslında nükleer bombayı Birleşik Devletler’e getiren organizasyonun baş aktörüdür.
Gideon van Ry ile Joselyn’in buluşması gecikmeyecektir.İkili birlikte nükleer bombanın izini takip ederken ölüm tehlikeleri ile karşılaşacak,bombayı Birleşik Devletler başkanının yılbaşı konuşmasını yapacağı silah müzesinde ve tam zamanında bulacaklardır ama,bombayı işlemez hale getirmeleri mümkün olabilecek mi?
İlgiyle okudum


Yorum yaz
mode_edit