menu

Gecenin Peşinde
Orjinal Adı:
Seize the Night (1998)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Gerilim romanlarının ustası Dean Koontz, her kitabında hayal gücünün sınırlarını zorlayarak okuyucunun soluğunu kesen bir yazar. Koontz bağımlıları, onun kitaplarını heyecanla bekliyor. Yazar, sıradan insanların yaşamlarını, tuhaf ve ürkütücü olaylarla örerek gerilimi doruğa çıkarmakta benzersiz bir beceriye sahip. Ancak, öykü anlatmadaki ustalığıyla, kahramanlarını da çok iyi çiziyor; yaşamın en karanlık yanlarına meydan okuyan insanoğlunun, mucizevi cesaretini, özverisini ve sevecenliğini özenle vurguluyor.

Gecenin Peşinde'nin kahramanları, özellikle Christopher Snow, okuyucunun belleğinden kolay kolay silinmeyecek.

Ayışığı Koyu, Kaliforniya'da, güvenli, kuytu, küçük bir kasabadır. Adının da çağrıştırdığı gibi geceleri ay ışığı altında muhteşem bir görünüm sergiler. Ancak kasabanın üzerinde bir uğursuzluk dolaşmaktadır. Bir gece evlerden, sokaklardan çocuklar kaybolmaya başlar.

Çocukların bulunması için polise güvenmek imkansızdır, çünkü kasabada yaşanan bir takım olaylar nedeniyle polis güvenilirliğini kaybetmiştir. Kasabanın dışındaki Wyvern askeri üssünde garip şeyler olmuş, insan ve hayvan DNA'sıyla yapılan bazı ürkütücü deneyler kontrolden çıkmıştır. Wyvern resmen kapatıldığı ve tüm personeli üsten ayrıldığı halde, tesisin kalın duvarları arkasında hala tüyler ürpertici şeyler olmakta, otoriteler bazı olayları halktan gizlemek için polisi kullanmaktadır.

Christopher Snow çocukluk aşkının oğlu Jimmy'nin kaybolduğunu duyunca, sevgilisi Sacha'yı, en iyi arkadaşı Bobby'yi yanına alarak, eski futbol ilahı Roosevelt ile vücutçu DJ Doogie'nin desteği ve bilge kedi Mungojerrie'nin yönlendirmesiyle bir arama ekibi oluşturur. Christopher Snow'un, kendisine geceleri avantaj sağlayan bir hastalığı vardır, ender görülen ve genetik bozukluk olan XP -xeroderma pigmentosum- nedeniyle, gün ışığına ve her türlü ışığa -hayatını tehdit edecek kadar- duyarlıdır; bu nedenle yarasa gibi karanlıkta yaşamak zorundadır. Gölgeler içinde yaşamaya mahkum olduğu için de dünyanın gece yüzünü herkesten, karanlıkla özdeş hale gelmiş düşmanlarından bile iyi bilir. Snow, Jimmy'yi, onu ararken ortadan kaybolan sevgili köpeği Orson'u ve daha sonra kaybolan üç küçük çocuğu aramak için dostlarıyla birlikte gecenin peşine düşer ve kendisini inanılmaz bir olayın içinde bulur.
(Arka Kapak)


Yorumlar


Koontz Adına Yakışan Roman
June 20, 2006 14:46

GECENİN PEŞİNDE
Dean Koontz

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle resmen kapatılan Wyvern askeri üssü, geçmişte; başta insan ve pek çok türde hayvanın DNA’larının karıştırılarak savaşta kullanılabilecek yaratıkların imalini amaçlayan deneylere ev sahipliği yapmış ve DNA’yı dönüştürmesi için imal edilen bir tür virüsün kontrolden çıkmasıyla da, kıyamet alametleri boy göstermeye başlamıştır,üssün çevresinde.Resmen kapatılmış olmasına rağmen,üste bazı gizli faaliyetlerin,deneylerin sürdürüldüğüne ilişkin güçlü kuşkular vardır.
Anne ve babası da geçmişte üste gizli projelerde yer almış olan Christopher Snow,çocukluk aşkı Lilly’in kaçırılan çocuğunun peşinde, ipuçlarını izleyerek Wyvern üssüne ulaşacak şahit olduklarından dehşete düşecek ve sadık köpeği Orson’u kaybedecektir.Wyvern’de neler Olmaktadır?
Zaman ekip çalışması zamanıdır,Snow arkadaşlarından oluşturduğu ekiple aramaya devam edecektir?
Gecenin Peşinde’yi okuduktan sonra,Cehennem Alevi ve Göz Ücuyla’nın Dean Koontz tarafından yazılmadığına iyice emin oldum.Gecenin Peşinde’yi yazan bir zat ne denli uğraşırsa uğraşsın yazmış olamaz o pespaye metinleri.
Koontz okumaya devam edeceğim


Yorum yaz
mode_edit