menu
Brett Halliday

Doğum - Ölüm:
31 Temmuz 1904 - 4 Şubat 1977
Kategorileri:
-
Diğer İsimleri:
David Dresser
Bölgesi:
ABD

Brett Halliday, Amerikalı yazar David Dresser'in kullandığı takma adıdır. 

Özel dedektif Michael (Mike) Shayne'in yaratıcısı olan Halliday yazdığı ilk Shayne romanı Dividend on Death 1939'da Henry Holt & Co. tarafından kabul edilmeden önce 21 yayıncı tarafından reddedildi. Mike Shayne serisi çok başarılı oldu, birçok baskı yaptı ve Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, İsveççe, Japonca ve İbraniceye çevrildi.

Dresser 1956'da yayın hayatına başlayan ve 30 yıl süren Michael Shayne Mystery Magazine dergisi ile gene Mike Shayne'in maceralarını anlatan radyo serisi, Shayne rolünde önce Llyod Nolan daha sonra da Hugh Beamount'un oynadığı toplam 12 adet  sinema filmi ve başrolünde Richard Denning'in yer aldığı Tv dizisi ile popülerliğini arttırdı.

Dresser 1958'de "Brett Halliday" adıyla yayınlanan romanları yazmayı bıraktı ve seriyi devam ettirmeleri için aralarında Bill Pronzini ve Robert Terrell'in de bulunduğu hayalet yazarlarla anlaştı. Dolayısıyla Mike Shayne maceralarının hangisinin orjinal Dresser hangilerinin hayalet yazarlar tarafından yazıldığı ve bu hayalet yazarların kimler olduğu halen daha net değildir.

Mike Shayne serisi tam liste için bkz.
https://www.fantasticfiction.com/h/brett-halliday/

 

KİTAPLARI

Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic


Yorum yaz
mode_edit