menu

Uyanmışlar Tarikatı
Orjinal Adı:
La Confrerie Des Eveilles
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Fransa'da 2005 yılında listelerden düşmeyen...
Birçok avrupa ülkesinde çevirisi yapılıp satış rekoları kıran ve çok tartışılan bir kitap...

On birinci yüzyılda Endülüs ve Fas... Aristo'nun yazdığı varsayılan ve hayata dair bütün sırları taşıdığına inanılan önemli ve gizemli büyük bir kitap... Ve bu kitabın arayışında olan tarihin iki büyük filozofu... Müslüman filozoflardan Muhammed İbn Rüşd ve Musevi düşünürlerden Musa bin Meymun... Her ikisi de romandaki gibi gerçekten 1149'da terk ettikleri Kurtuba ve 1165'te terk ettikleri Fas arasında yaşadılar. Bu iki tarih arasında; tarihin bu önemli anında, ne yaptıkları hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmemektedir. Ancak bir türlü ulaşamadıkları bu gizemli kitaba yaptıkları yolculuk onların dostluğunun da başlangıcı olur. Kitap tehlikelidir... Ona ulaşmak isteyenlerin hayatı da tehlike altındadır. Çünkü "mutlak ebediyet" demek olan bu kitap, Uyanmışlar Tarikatı tarafından korunmaktadır. Bu Yahudiliğin, Hıristiyanlığın ve İslam'ın uyumlu bir şekilde yaşadığı tarihin tek bir dönemine ışık tutan yirmi yılın hikayesidir. Eğer her şey bu dönemdeki gibi olsaydı, İbrahim'in oğulları birbirlerini kırmasaydı tarihin süreci tamamıyla farklı olacaktı.
(Tanıtım Yazısı'ndan)


Yorumlar


İlginç Kitaba Kötü Çeviri
June 20, 2006 14:10

UYANMIŞLAR TARİKATI
Jacques Attali

XII.yüzyılım İber Yarımadası.Yarımadada başat konumunu yitirmiş olan Endülüs Emevilerinin toprakları üzerinde Hükümdar,Kral,Emir,Emircik vs.arasında mücadeleler sürerken yöneticiler fanatizm ile hoşgörü arasında salınıp durmaktadır.Kuzey Afrikalı Berberilerin yeni bir saldırısıyla din değiştirmeye, sürgüne gitmeye ya da ölümü seçmeye zorlanan Yahudi cemaatinden bir alim,Aristo’nun yazdığına ve dünyanın tüm gizemlerini açıklandığına inanılan bir kitaba ulaşmak için –ileriki yılların ünlü Yahudi düşünürlerinden olacak- yeğenine,Musa bin Meymun’a- antik bir para verir.Bu para bir tür paroladır.
Meymun ile aynı şehirde doğmuş olan Muhammed İbn Rüşd’ün cebinde de aynı para vardır.
Birbirlerinden habersiz ve rakip konumundaki iki düşünürün yolları sonunda kesişecektir elbette.Peki ama, kendisine yaklaşanlara ölüm getiren bu kitabın ve kitabın koruyucusu olan Uyanmışlar’ın sırrı nedir?
İlginç bir kitap elimdeki.Keşke Türkçe’ye doğru dürüst çevrilebilmiş ve akıcılık katılabilmiş olsaydı.


Yorum yaz
mode_edit