menu

İstanbul Hatırası
Orjinal Adı:
-
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
-
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven… Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek! Ahmet Ümit'in beklenen romanı İstanbul Hatırası 1 Haziran tarihinde okurlarla buluşuyor. Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor. Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor. (Tanıtım Yazısı)
Diğer Baskıları

Nopic

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Yorumlar


Ahmet Ümit'in başyapıtı!
January 04, 2011 14:15

Bence Türkiye'de polisiye adına iyi işler yapan yazarlarımızın en iyilerindendir Ahmet Ümit. Bu kitabında ise akıcı bir dille müthiş İstanbul manzaralarıyla sıkmayan tarih bilgilerinin sıkıştırılarak sürükleyici polisiyenin yanında akılda kalıcı tarih notlarıda eklenmiş ve aynı zamanda neredeyse katledilen dünyanın en değerli şehirlerinden İstanbul'a bugün yapılan hazin hataları usta bir dille anlatarak bir tek İstanbulluların değil, tüm Türk halkının dikkate alması gereken bir yarayada parmak basmıştır sayın yazar...


October 31, 2019 15:00

Ahmet Ümit'i okurken hem iyi bir polisiye hikaye okur hem de bir sürü yeni şey öğrenir insan. üslubu oturmuştur, hiç tekleme yapmayan bir motor gibi alıp götürür insanı. bu romanda katili tahmin etmek biraz daha kolaydı ama yine de muamması yerli yerinde güzel bir polisiyeydi.


Yorum yaz
mode_edit