menu

Sürgün Avı
Orjinal Adı:
-
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
-
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Bu topraklar üzerinde çok uzun bir tarihten beri yaşanan olay ve gelişmelerin hemen tümünün bir adım öncesi gizli servislerin manipülasyonları, ısmarlama operasyonları, sayısız cinayet ve katliamlarıyla dolu. Her yeni siyasal dönem ve hedef değişikliğinde kısmen lağvedilip yenilerinin kurulduğu, hayatiyetlerine halel getirilmeyen bu gizli yapılanmaların cinayetlerine 'faili meçhul' yıllar boyunca yakından tanık olduk.

 
Melih Günaydın 'Sürgün Avı’nda bu izleğin peşine düşüyor. Başlangıçta çok farklı saiklerle işlendiği düşünülen bir cinayet vakasının soruşturulması sürecini kah Ortadoğu coğrafyasının sınırlarına, Arap baharına; kah Avrupa'nın konferans salonlarına, sosyal medya ağlarına; kah Türkiye'nin kırk-kırk beş yıl öncesine, polisler tarafından öldürülen gençlerin hikayelerine ustalıkla taşıyor. Romanındaki Suriyeli, Kürt, Türk kahramanları bize alçakgönüllü bir duyarlılıkla tanıştırıyor. Göçmenler, yoksul üniversite öğrencileri, gözüpek gazeteciler, sınır kaçakçıları, polisleri soruşturan polisler… Günaydın bu romanında gözümüzün önünde olup biten şeylere biraz daha yakından bakıyor.


İLGİLİ BLOG YAZILARI

Yorumlar


İsmi farklı olsa
February 25, 2023 20:22


Bu kitap 2021 Kristal Kelepçe adayıdır.

Bir tarafta insan kaçakçılığıyla para kazanalım derken kendilerini belanın içinde bulan öğrenci karakterler Mekin ve Filit, öbür tarafta bir çocuk cinayetinin peşine düşen cinayet büro polisi Navi ve ekibi. Üçüncü boyutta Suriye'deki bir gizemin peşine düşmüş gazeteci Burcu.

Bu roman senenin en beğenilenlerinden olmayı başardı. Temposu düşmeyen, sürükleyici bir polisiye. Farklı kollardan farklı karakterlerin öykülerini bir arada anlatan ve neticede kurguyu sektirmeden birbirine bağlayan bir roman. Sadece ismini beğenmediğimi itiraf edeyim.


Yorum yaz
mode_edit