menu

Dante Kulübü ( 8.8/10)
Orjinal Adı:
The Dante Club (2003)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Yıl 1865... Boston'da yaşayan Dante Kulübü üyeleri -Şair ve Harvard Üniversitesi profesörü Henry Wadsworth Longfellow, Dr. Oliver Wendell Holmes, James Russel Lowell ve yayıncı J. T. Fields- İlahi Komedya'nın çevirisini tamamlayıp, Dante'yi Yeni Dünya'ya tanıtma hazırlığındadırlar. Ancak bazı çevreler Dante gibi bir sapkının Amerikalıları zehirleyeceğini düşünmekte ve eserin yayınlanmasını engellemeye çalışmaktadır. Kulüp üyeleri, karşı karşıya oldukları bu engellerle savaşırken, Boston ve Cambridge civarında işlenen seri cinayetlerle planları altüst olur. Çünkü sadece bu küçük grup cinayetlerin Dante'nin Cehennem'inden esinlenilerek işlendiğinin farkındadır. Boston'un ileri gelenleri İlahi Komedya'da anlatılan cehennem cezalarıyla öldüren katili sırları ortaya çıkmadan yakalamaları gerekmektedir.


Yorumlar


Dante'nin İlahi Kömedyası'nı Okumak İsteyeceksiniz
November 15, 2005 14:01

Gerçekten okunmaya değer. Hunharca işlenmiş cinayetler ve sadece bir grup bilimadamı bu cinayetlerin neden bu şekilde işlendikleri biliyor. Üstelik romanda geçen tüm ilimadamları gerçekten yaşamışlardır ve zamanın en ileri Amerikan şairleridir.
Hikaye iyi işlenmiş, Dante hakkında bilgiler veriyor ve insanda Dante okuma isteği uyandırıyor. Geçtiği dönemden olsa gerek, insanda Sherlock Holmes'in hikayelerinde alınan tatlar ediniliyor. İyi bir polisiye


ÜST DÜZEY BİR ANLATI
April 25, 2006 00:02

DANTE KULÜBÜ
Matthew Pearl

Kuzey-Güney savaşının hemen sonrası,Bostan.Bir gurup entelektüel,Dante’nin İlahi Komedyası’nın çevirisini yapmaktayken,çevirinin gerçekleştirilmesi ve yayınlanmasına karşı olanlarla uğraşmak zorunda kalmaktadırlar.
Derken cinayetler başlar.Dante’nin Cehennem’inde tasvir ettiği,sonsuza dek sürecek işkencelerden esinlendiği ancak Kulüp üyeleri tarafından anlaşılabilen cinayetler.Kulüp üyeleri,cinayetlerin;İlahi Komedya çevirisini engellemeyi amaçladığının düşünürler önceleri.Ancak,olaylar geliştikçe cinayetlerin,İlahi Komedya çevirisini engellemeye çalışan kişileri hedeflediğinin ayırdına varılacaktır.
Boston polis örgütünce görevlendirilen ülkenin ilk zenci polisi de cinayetlerle ilgilenmekte ve kulüp üyeleri ile birlikte hareket etmektedir.Polis örgütü içerisindeki ırkçı bir gurup ise zenci polisin etkinliğinden hiç de mutlu değildir.
Katil,iç savaş sırasında Dante’nin eserinde anlatılanlara benzer sahneleri pek çok kez yaşamış ve savaş sonrasında da,katıldığı toplantılarda Dante’nin yazdıklarını konu alan Dante Kulübü üyesi bir rahibin vaazlarından;İlahi Komedya çevirisinin gerçekleştirilmeye çalışıldığını ve/fakat bu çevirinin yapılıp yayınlanmasının engellemek isteyenler olduğunu da anlamıştır.Katil’in,kendine biçtiği rol de,Dante karşıtlarını ortadan kaldırmaktır.
Tereddütte kalan Dante Kulübü üyeleri,katil için;Dante karşıtları olarak algılanacak ve kendi yaşamları için kaygı duymaya başlayacaklardır.
Müthiş bir polisiye/gerilim örneği.Kesinlikle okuyun.Bence,Gülün Adı ve Tarihçi düzeyinde bir yapıt bu.


Dante
May 17, 2006 18:13

Dante Kulubü üyeleri Dante'nin İlahi Komedya'sının çevirisini yapmaktadır. Bazı çevreler kitabın yayınlanmasına karşı çıkarlar. gizli kalması gerektiğini düşünüyorlar. Dante Kulubü üyeleri bu engellerle uğraşırken işlenen seri cinayetlerin Dante'nin cehenneminden esinlenerek işlendiğini farkederler. Katili yakalamaları gerekmektedir. Mutlaka okuyun. Çok iyi kurgulanmış bir kitap.


Son Kanto
May 23, 2006 15:27

Bir avuç yaşlı profesör Boston'da berbat işkencelerle öldürülen insanların katilini aramaya çıkarlar.Kendi kurdukları Dante Kulübü kapsamında 1860'lar amerikasında savaşın etkilerini üzerinde atamayan ve anca var olmaya çalışan bir halk,Harvard gibi bir üniversite de olsa en hafif tabirle geleneklere çok bağlı yöneticiler bu araştırmalarına pek de yardımcı olmazlar.Kitabın tanıtımında verilen açıklama yani İlahi Komedya taklidi işkenceler olduğu gerçeğini malesef çok sonradan farkediyor karakterler.Kitabın adı yeter okumaya başlamak için fakat beklenildiği kadar sürükleyici değil.Ama Dante sever yada en azından İlahi Komedya sever bir okursanız yapılan alıntılar hoşunuza gidecektir.


gerçek olaylardan alıntı
June 16, 2006 11:55

Kitaba başlamadan önce, Dante'nin hayatı ve eserleri hakkında biraz bilgiye sahip olmak kitaptan alınan tadı değiştirebilir, arttırabilir. Zaten kitap da bu şekilde ortaya çıkmış. Yani akademik bir çalışma sonrasında. Kitaptaki karakterler hakkındaki bilgide başta verilse, olayın bir kurgu ama karakterlerin, zamanın ve yerin gerçek olduğu gibi, yine daha zevkle okunabilir bir kitap olabilirdi.


kelimeler kanatır
September 01, 2006 03:12

onsozunde boyle soyluyor.hareketli ve surukleyici bir anlatimi olmasada okunasi bir kitap.hikayenin gectigi donemin amerikasini anlatisi ve karakterlerin gercekciligi oldukca etkileyici. bu sizde kitabin sonunu getirme istegi uyandiriyor . dante'nin ilahi komedyasini okuma sitegi duyuyorsunuz ve dante'nin hayata olume ve gunaha dair goruslerine ve cezalarina hayretle ama etkilenmis bir sekilde bakmaya basliyorsunuz. kesinlikle okumanizi tavsiye ederim elinizden birakamayacaksiniz...


Tavsiye
February 04, 2007 05:25

Matthew Pearl, yaşına göre çok sıkı yazıyor. Oldukça sürükleyici bir roman. Kurgusu da nefis. Tavsiye ederim.


Yorum yaz
mode_edit