menu

Mavi Elbiseli Şeytan
Orjinal Adı:
Devil in a Blue Dress (1990)
Yazar:
Yayınevi:
Can
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Yıl 1948; yer Los Angeles; kahramanımız Easy Rawlins: Savaşa katılmış, son işinden kovulmuş, genç bir zenci. Bir ev sahibi olabilmek için bankadan aldığı kredinin ödeme günü hızla yaklaşıyor; çaresiz kalan Easy, sarışın bir şarkıcıyı arama görevini üstleniyor. Bu karışık, ürkütücü kentte arayışını sürdürürken, en büyük yardımcısı, Ölümcül Mouse. Birlikte karanlık sokakları arşınlıyor, zaman zaman eğlendirici, ama çoğunlukla korkutucu, kesinlikle beklenmedik olaylarla karşılaşıyorlar. Şu anda New York'ta yaşayan, yazarlık, bilgisayar programcılığı ve çömlekçilik yapan, 1952 doğumlu Walter Mosley'in yalın, ama doyurucu; akıcı, ama gergin üslubunda pek az yazarın ulaşabildiği o özel, müzikal ritmi duyabiliyoruz; Mavi Elbiseli Şeytan şaşırtıcı, sarsıcı bir roman. Amerikan polisiye yazınına yeni kazandırdığı zeki, komik ve duyarlı kahramanın ağzından, siyah ile beyaz dünya arasındaki uzaklığı abartısız ancak çarpıcı bir dille vurguluyor. Mavi Elbiseli Şeytan'ı hiç bitmemesini dileyerek, bir oturuşta okudum," diyor ünlü edebiyat eleştirmeni Jonathan Kellerman.


Yorumlar


Easy
September 01, 2006 00:32

Kendini okutturan bir kahraman Easy Rawlins. Serinin bu ilk kitabını takibeden diğerlerinin de başlıkları birer renk, kırmızı, beyaz, siyah diye gidiyor ve umarım Can yayınları Easy'nin maceralarını basmaya devam eder. Mavi Elbiseli Şeytan filmi de çekilen kitaplardan ama nedense Denzel Washington'un oynadığı filmi pek ses getirmemiş.


jesse_blue
August 25, 2008 07:59

yeni bitirdiğim bir kitaptı....son derece sade,karmaşık olmayan kurgusu,akıcılığı,sokak dili ile klasik bir polisiye..rahatlıkla okunabilir......ama çok şey beklemeyin..


Yorum yaz
mode_edit