menu

Roger Ackroyd'u Kim Öldürdü
Orjinal Adı:
Qui A Tue Roger Ackroyd?
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

"Bugün birçok okur, Roger Ackroyd'u kimin öldürdüğünü bilmektedir. Bunlardan birçoğu, özellikle de polisiye edebiyat meraklıları, Agatha Christie'nin romanının kurgusunu bilirler ve doğru yanıtı söylerler: katil anlatıcıdır. Daha fazlasını bilenler adını bile verirler: Doktor Sheppard. (...) Birçok eleştirmene (...) göre de, yazarı kural ihlali yapmıştır, anlatıcıyı katil yaparak bir polisiye roman yazarı ile okurları arasında var olan üstü kapalı anlaşmaya karş gelmiş, hatta kimilerine göre hile yapmıştır. (...) Bu kitap, Agatha Christie'nin eserinin ötesinde, kitabın şeffaflığını bozan saklanmış gizleri ortaya çıkarmayı ve onun hedefinin özüne dokunmadan, ondan edindiğimiz bilgilerin hangi koşullarda tamamlanabileceğini araştırmayı denemek istemektedir."


Yorumlar


Bakış açısı enteresan, ama çeviri iyi değil
May 23, 2006 16:02

Agatha Christie'nin en çarpıcı - ve pek çok polisiye şablonunu yıkan - kurgularından biri olan Roger Ackroyd Cinayeti, elbette ki tüm polisiyeseverlerin bildiği bir eser.
Pek çok platformda tartışılan bu kurgu, bu kitapta derinlemesine irdeleniyor. Christie'nin yer verdiği detaylar tek tek inceleniyor ve yapmış olabileceği olası mantık hatalarına dikkat çekiliyor.
Bunlardan en çarpıcısı da şu: Kitabın başından beri doğru olmayan söylemlerde bulunan bir kişi güvenilmezdir. Peki bu kişi "katil benim" dediğinde neden güveniyoruz? Ya yalan söylüyorsa?
Enteresan bir bakış açısıyla yaklaşılıyor kurguya ve ayrıntılara.
Ancak düşüncelerin kitapta çok karmaşık aktığını söylemeliyim. Buna ek olarak çeviriyi de hiç beğenmedim. Dolayısıyla fikir değişik olsa da, neticede okuması çok yorucu ve kafa karıştırı bir kitapla başbaşasınız. Kolay gelsin diyorum.


Önemli Uyarı!
May 23, 2006 16:07

Bu kitabı orijinal Rodger Ackroyd Cinayeti - Agatha Christie romanını okumadan okumayın!!

Rodger Ackroyd Cinayeti - Agatha Christie okuduysanız, bu kitabı okumadan önce bir defa daha okuyun. Zira kitap tüm orijinal romandaki tüm kişiler ve tüm detaylar üzerinde duruyor. Bunlara yoğunlaşmadan önce, ne oluyor ne bitiyor hatırlamak faydalı olacaktır.


Yorum yaz
mode_edit