menu

Tarihçi ( 7.8/10)
Orjinal Adı:
The Historian
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Genç bir kadın, babasının kütüphanesini karıştırırken yaprakları sararmış mektuplar ile eski bir kitap bulur. Kitabın gizemi ve mektupların içerdiği bilgi genç kadını tarihin derinliklerinde, tasavvur bile edemeyeceği bir yolculuğa çıkarır: Babasının geçmişinde gömülü olan sırlara, annesinin gizemli kaderine ve onların tarihin karanlık sayfalarında gizli kalmış, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına... Kazıklı Voyvoda... Drakula... Modem dünya ile Kazıklı Voyvoda efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? Drakula mitinin gerçekten var olma ve nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı? Bu soruların yanıtları, Tarihçi'nin kahramanlarının manastırlardan tozlu arşivlere, İstanbul'dan Doğu Avrupa'ya kadar uzanan araştırmaları sonucu ortaya çıkacak. Bir kadınsa sonuca tüm tarihçilerden daha fazla yaklaşacak ve Kazıklı Voyvoda - Drakula'nın,taribi güçlerini saklayıp korumak adına her şeyi göze alan düşmanların nefesini ensesinde hissederek; gizli metinleri, ortaçağdan kalan kumaşlara işlenmiş şifreleri, anlamsız gibi görünen işaretleri çözüp hem kendi geçmişinin sır perdesini aralayacak hem de şeytanin ta kendisiyle yüzleşecektir.' Heyecanın ve merakın, iyinin ve kötünün y gerçeğin ve, fantazinin, dünün ve bugünün ikilemlerini ustalıkla harmanlayıp okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen Tarihçimle Elizabeth Kostova, Don Kişot'la başlayan 'roman' geleneğini sürdürüyor.


Yorumlar


Hüzün Dolu Bir Destan
May 26, 2006 18:15

Orta Çağ -özellikle de Güney Doğu Avrupa tarihi- ilgilenen akademisyenlerin ortadan yok olmalarının ardında yatan sır nedir?Kazıklı Voyvoda'nın günümüzde yaşayan torunları olabilir mi,peki ya Voyvoda'yı aziz kabul eden bir Hristiyan tarikatı?Yoksa Vlad,ülkesini Osmanlı'ya karşı savunan bir-erken-milliyetçi miydi?
İki hüzünlü,göz yaşartan, ölümsüz aşk hikayesi eşliğinde Doğu Avrupa toprakları ve tarihi üzerinde doyumsuz bir seyahate çıkarıyor bizi Tarihçi.Vlad dönemi Romanya'sı ile çağdaş Demir Perde ülkesi Romanya'sı arasındaki kasvetli koşutluğu okuyun derinlemesine.
Tarihçi,XIX. yy. Klasiklerini anımsattı bana.Özellikle de Hugo ve de Balzac'ı.Şiir tadında hüzün dolu bir destan okuduğum.


anlatımla ilgili problemlerim var
August 07, 2006 16:24

Kitap adıyla ve konusuyla hemen ilgimi çekmişti.Fakatr esas okumak istediğim hikayenin,karakterin kendi hikayesinin alt başlığı gibi kaldığını görünce bende uzaklaşma hissi yarattı malesef.Özellikle mekan betimlemelerinin gereksiz yere fazla uzatıldığını düşünüyorum.


Drakulanın soy ağacı
August 28, 2006 17:37

Kitap Kazıklı Voyvoda'yı anlatan bir kitap olmaktan ziyade diğer kahramanlara odaklanmış. Romanın başında rastladığımız, annesini yıllar önce kaybeden ve babası ile yaşayan kız bir şekilde babasının evraklarına ulaşınca hikayeye dahil oluyor. Hikaye geniş bir coğrafyayı kapsıyor ve Drakula gizemini çözmeye çalışanlara gönerilen eski bir kitap onları da lanetin içine sürüklüyor. Hikaye ilerledikçe Drakula ile kanbağı olanlarla da tanışıyor ve onların hikayedeki rolünü görerek şaşırıyorsunuz. Özetle güzel bir kitap ama gereksiz detaylar da mevcut.


Güzel ama uzun
October 13, 2006 22:45

Gerçekten güzel bir kitap, ama diğerlerin de belirtiiği gibi biraz fazla uzatılmış. Başta baba rolündeki Paul kızına başından geçen olayları anlatırken örneğin, hepsini birden değil, kısım kısım anlatır. Sürekli uzun uzun mektupların okunması okuyucuyu biraz sıkan bir özellik ama bence her şeyle beraber iyi bir kitap. Benden 7,5'den 8. Ama 100-150 sayfa daha kısı olsaydı 10 alabilirdi. Drakula'dan hoşlanan herkesin okuması gereken bir roman. Polisiye öğeler taşıyorsa da daha çok Korku kategorisine konulmalıdır.


Yorum yaz
mode_edit