menu

Kemikler Vadisi
Orjinal Adı:
Valley of Bones (2005)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Tanrı'nın yazgımızı yazarken bize neler hazırladığını hiç bilemeyiz. Michael Gruber, Gece Dönencesi'nin okuru sımsıkı kavrayan büyüsünden sonra, bu kez de inancın gizemini Kemikler Vadisi'nin merkezine yerleştiriyor. Petrol zengini Arap bir işadamı Miami'de otel odasının balkonundan ölüme atılır. Küba asıllı Dedektif Paz, maktu­lün odasında garip ve dindar bir kadın bulur. Kadın, Tanrı'nın hizmetinde olmak için seçildiğine inanmaktadır. Fahişe ve uyuşturucu satıcısıyken, nasıl en olmadık yollardan dine dönüp rahibelerin hizmetine girdiğini itirafa fazlasıyla heveslidir. Üstelik bu hizmetteyken, Sudan'ın Dinka kabilesinin özgürlüğü için de savaşmıştır. Paz, polis psikoloğu Lorna Wise ile bu gizemli kadının hikayesindeki esrar perdesini kaldırmak için onun itiraflarını yazdığı defterlerin peşine düşer. Ve ortaya ucu petrole kadar giden çok daha büyük bir güç savaşı çıkar. Eleştirmenlerin 'inanılmaz bir yetenek' olarak nitelendirdiği Michael Gruber, 'iyilik ve kötülüğün, inançlar ve gücün anlamını sorguluyor. Bazı dualar asla kabul olmamalıdır.'


Yorumlar


İnanç ve Çağdaş Ruhbilimin Labirentlerinde
May 30, 2006 19:51

KEMİKLER VADİSİ
Michael Gruber

Gece Dönencesi’nden sonra yine Miami,Polis dedektifi Octavia Paz ile birlikteyiz.Bir otelin 10. katındaki odasının balkonundan atılarak öldürüldüğü anlaşılan bir Arap işadamının odasında bulunan kadın,Tanrı’nın seçilmiş bir kulu olduğunu ve cinayeti işleyenin kendisi olmadığını iddia etmektedir.
Cinayet soruşturmasına Miami polisi için çalışan psikolog Lorna Wise da katılır,zira zanlı Emmylou Dideroff bir meczup intibaı vermektedir.Dideroff,itiraflarını yazılı olarak vermek istediğini belirtir.Yazdıkları yaşam hikayesidir ve taciz ve tecavüzle dolu çocukluğundan,fahişelik ve uyuşturucu satıcılığına,dağlarda kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgede konuşlanmış uyuşturucu üretim ve dağıtım merkezinin yöneticiliğini yapan bir gangsterin metresliğinden, Mesih’in Kanı Hemşireleri Tarikat/Topluluğunun aktif/militan bir üyesi olmasına,Sudan’da despot İslamcı rejim ile Ayrılıkçı Pagan/Hristiyanlara rağmen küçük bir bölgede alternatif bir yönetim oluşturmasına değin her şey yazılıdır defterlerde.Emmylou’nun Sudan’da oluşturduğu alternatif yönetim bölgesinde hatırı sayılır petrol yatakları olduğuna ilişkin güçlü kanıtlar vardır.
Emmylou’nun yazdığı defterler bazılarının çok ilgisini çekmiştir,bu defterleri ele geçirmek için insanlar ölür.Paz ve Lorna Wise,Polis departmanı üzerinde kurulan politik baskılarla da baş etmek zorunda kalacaklardır.
Afro/Küba kadim Pagan inançları ve Hristiyan/Katolik motiflerinin iç içe geçtiği,iyilik ile kötülüğün,inancın gücü ile çağdaş ruhbilimin sorgulandığı bir kitap elimdeki.Gece Dönencesi denli etkileyici.Mutlaka okunmalı


Yorum yaz
mode_edit