menu

Londradaki Kan İzleri (Lord Lister 1)
Orjinal Adı:
-
Yazar:
Yayınevi:
Apa
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
-
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

-1- Kasırgalar Ulurken Londra'dayız. Kış gecelerinin hem de en korkunçlarından biri. Kasırgalar, uluyan birer canabar. Rüzgar esmiyor, çarpıyor, devirmeğe çalışıyor. Gökler zındandan da beter. Sanki yıldızlar, cehennemin diplerine kadar göçtüler. Kimsenin kimseyi görecek hali yok. Dışarıda dolaşabilene mükafat vermeli. Bu kış gecesi bu kadar korkunç. ... Vakit gece yarısını da aşmış. Caddeler bile ıssız. Kaldı ki yan sokaklarda insan namına görünenler olsun. Hangi deli... Hangi pusulasını şaşırmış, evinin sıcak odasını, soba veya kaloriferinin başını bırakır da bu kasırgaların bağrında esrarengiz tehlikelere atılır!.. Sonra, unutmamalıyız ki Londra'dayız !.. Nüfusu milyonları bulan bu muazzam şehrin yan mahalleleri, iç sokakları... derinlikleri... o kadar çoktur ki!.. Dünyanın en sesli ve en büyük şehrinde bu kadarı da mı bulunmasın! Güzel Londra! Muhteşem Londra! Sevimli Londra! Medeni Londra! Fakat... bütün bunlar yanında esrarengiz Londra! Kasırgalar uluyor... rüzgarlar çarpıyor... yıldızlar cehennemin dibinde kıvranıyor... Kış ve gece bütün korkunçluklarile hükmediyor!..
Diğer Baskıları

Nopic


Yorumlar


O kadar kötü ki, neredeyse iyi!..
May 31, 2006 00:05

Ecnebilerin bir tabiri vardır, "Too bad, almost good" diye. Lord Lister serisinin bu ilk romanı için bu sözler biçilmiş kaftan. Öyle kötü ki, mutlaka bulup okumanız gerekir!..
Vedat Örfi'nin Lord Lister serisi, yerli polisiyelerle ilgilenmeye başladığım ilk günlerden beri birçok kere duyduğum, dört kitaptan müteşekkil, bulunması epey güç bir seridir. Nitekim ben de henüz dördüncü kitabı bulamadım. Sinemamız için Dünyayı Kurtaran Adam ne ise, macera yazınımız için Lord Lister odur, diyebilirim.
Serinin tamamında, acımasız "kibar katil" Lord Lister, kentin varlıklı kesimini hallaç pamuğu gibi atarken, zeki rakibi polis müfettişi Ceymis Peen, Lister'in çok kereler planlarını bozuyor, ancak bir türlü yakalayamıyor.
Kıyafet değiştirmeler, gizli geçitler gırla.. Muamma ögesi başlıbaşına bir muamma. Ceymis Peen'in bir yardımcısı var, adını bile romanın ortalarından sonra öğreniyorsunuz, vs.

Lord Lister, esasında Karl Matull ve Theo Blankensee tarafından yaratılmış bir karakter olup, 1909 - 1914 yılları arasında Alman ve Fransız magazinlerinde yer bulmuş bir kahramandır.


Yorum yaz
mode_edit