menu

Kemik Kutusu
Orjinal Adı:
Cross Bones (2005)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Tüm dünya çok satanlar listelerinin daimi yazarı ve aynı zamanda Adli Tıp Doktoru olan Kathy Reichs'in başarılı karakteri Temperance Brennan ve Dedektif Andrew Ryan'dan bir dizi modern cinayeti ve İncil'deki gizemleri konu alan tartışmalar yaratacak ilgi çekici bir kitap... Yahudi bir adamın Motroal'de kafasında bir kurşunla ölü bulunmasının ardından Temperance Brennan cesedin vücudunu araştırmak ve ölü bedeninin parçalarını bir araya getirerek zararı saptamak için soruşturmanın başına atanır. Bu arada bir yabancı Brennan'ın eline gizlice bir fotoğraf tutuşturur ve bunun kurbanın öldürülmesindeki kilit nokta olduğunu iddia eder. Bu olaydan önce ise Tempe, Hıristiyanlık tarihinin yeniden yazılmasına sebep olabilecek İsa kadar eski uluslararası bir olaya dahil olur. Tempe, araştırmalar sırasında adamın verdiği resmin bir arkeoloji kazısından çıkarılan bir iskelet olduğunu öğrenir ve aynı zamanda da Montroal'de ölen adamın ithalat işi altında yasadışı tarihi eser alışverişi yaptığı anlaşılır. Dedektif Andrew Ryan ve İncil'le ilgili kazı yapan arkeolog Jake Draum'la beraber İsrail'e fotoğraftaki iskeletin orijinalini incelemeye ve yattığı yeraltındaki mezarı görmeye giderler. Beraber yapmaya başladıkları araştırma İsa'nın öldürülüşü ve mezarıyla ilgili bazı ürpertici sonuçlar doğurmaya başlar...


Yorumlar


Bezdirici Diyaloglar
June 24, 2006 23:29

KEMİK KUTUSU
Kathy Reichs

Sonradan tarihi eser kaçakçılığı da yaptığı anlaşılacak olan antikacılıkla iştigal eden bir Yahudi başından kurşunlanarak öldürülmüştür.Kahramanımız Temperance Brennan’ın eline gizemli bir kişi tarafından bir fotoğoraf tutuşturulmuş ve ölüm nedeninin fotoğraftaki nesne olduğu söylenmiştir.
Bir iskeletin fotoğrafıdır söz konusu olan ve 1960’ların başında İsrail’de antik bir yerleşim biriminden çıkarılıp ortadan kaybolmuştur iskelet.Brennan’ın araştırmaları onu bir tarikat manastırına yönlendirir.Gerçekten iskelet manastırı yöneten rahip tarafından saklanmaktadır,ilerleyen günlerde Brennan rahibin kuşkulu biçimde yaşamını yitirdiğini öğrenecektir.
Brennan,sevgilisi dedektif Ryan ve arkeolog arkadaşları Jack ile birlikte,İsrail’e uçarlar,iskeletin gizemini araştırmak ve ölümleri aydınlatmak için.İsrail’de,fanatik Yahudiler,kızgın Filistinliler,ihtiraslı ve yeteneksiz İsrailli arkeologlarla birlikte tam bir karmaşa beklemektedir onları.İskelet gerçekten İsa’nın iskeleti midir,Katolik nasları tehlikede midir?
O denli yoğun kullanılmış ki diyaloglar,tam bir kakafoniye dönüşmüş anlatı.Yoruyor insanı.Aynı yazarın Pazartesi Cinayetleri de sıradaydı,bakalım ne zaman cesaret edebileceğim onu okumaya.


Yorum yaz
mode_edit