menu

Niçin? ( 6.0/10)
Orjinal Adı:
The Bride Wore Black / Beware the Lady (1940)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

Büyük polisiye roman yazarı Cornell Woolrich, yakınlarının kendisini esmerliğinden dolayı "Kara İrlandalı" diye çağırmalarından ilham alarak kitaplarının bir kısmını William Irish takma adı ile neşretmiştir. Bizde daha ziyade bu takma adı ile anılmaktadır. Dört Güzel Kadın, Dört Ölü Erkek. Niçin?


Yorumlar


Siyahlı Gelin
October 30, 2007 15:39

William Irish standartlarına göre, kanımca zayıf kalanlardan biri; yine de sahaflarda elinize geçebilecek yüzlerce polisiye roman arasında bir inci değerinde.
Bu roman, orijinal adı ile (The Bride Wore Black) Truffaut tarafından 68'de filme çekilmiş; ancak sinemaya ilk uyarlanışı bu değil: 66 yılında, yani kitabın Akba baskısından 4 yıl sonra Süreyya Duru tarafından "Siyahlı Kadın" adı ile filme çekilmiş, başrolde de Hülya Koçyiğit oynamış. Romanın sinema serüveni bununla da kalmıyor; son dönemlerin meşhur aksiyonlarından Kill Bill için de Tarantino'ya esin kaynağı olarak adı geçiyor.
Nitekim bir genç ve güzel kadının intikam öyküsünü okuyoruz. Irish'in dili olağanüstü güçlü; gizemli atmosferi ile roman akılda kalıcı. Ama muamma zayıf; ve okumaya devamla romanın taahhüt edeceği pek fazla birşeyin kalmadığını da hissediyorsunuz.
5/10


November 07, 2019 16:38

eski tarz bir polisiye. çok keyif almadan okudum. kill bill'e esin kaynağı olması yönüyle ilginç. sonunda muamma çözüldükten sonra yazar bir sürpriz daha yapıyor ve adaleti kendi elleriyle sağlamaya çalışanlara eleştiri getiriyor.


Yorum yaz
mode_edit