menu

Nefertitinin Esrarı
Orjinal Adı:
L'Archeologue Et Le Mystere De Nefertiti
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Maymunlar cehennemi ve Kwai Köprüsü romanlarıyla dünya çapında üne kavuşan Fransız yazar Pierre Boulle'un ölümünden 5 yıl sonra, kızı olarak kabul ettiği yeğeni ve onun eşi, yazarın Paris'teki evinin mahzenine girerler ve valizler dolusu elyazmasıyla karşılaşırlar. Ne var ki ortada ciddi bir sorun vardır: On binlerce pelür kağıda daktilo edilmiş elyazmaları, yeraltının nemli ortamında neredeyse okunmaz hale gelmiştir. Yazarın yeğenin eşi, kendini elyazmalarını kurutup metinlerin üstünden geçmeye adar. Yıllar süren çalışmanın sonunda, Pierre Boulle'un tüm yapıtlarıyla birlikte daha önce yayımlanmamış bir romanı gün ışığına çıkar: Nefertiti'nin Esrarı. Nefertiti'nin Esrarı'nda romanın kahramanı, Eski Mısır uzmanı bir arkeologla birlikte, bir mağarada rastladıkları üç bin yıllık izleri sürerek Kraliçe Nefertiti'ye yapılan bir suikast girişimini ortaya çıkarıyor; tıpkı romanın yazarının elyazmalarının titiz bir arkeolojik çalışma sonucunda, biraz da mucizevi biçimde ortaya çıkarılması gibi... Soluksuz bir keşif öyküsünde kaybolmak için...(Arka Kapak)


Yorumlar


Arkeolog Holmes..
January 22, 2006 22:54

Bu romanın, yazarın ölümünden 5 yıl sonra elyazmaları arasında bulunması, yarım veya son halini almamış olduğunu düşündürtebilir. Neyse ki böyle değil. Yazarın bunu yayınlatmaması belki de son sözündeki fikrinden kaynaklanıyordur: edebi açıdan hiçbir değeri yok!
Neyse ki bu da doğru değil! Elmizde epey başarılı bir polisiye var. Detektifi, kafası Sherlock Holmes gibi çalışan bir arkeolog olan bu polisiyede, katil de, maktul de 3000 yıl öncesinde yaşamıştır. Ama arkeolog, bütün detayları ile siyasi bir komployu açıklığa kavuşturmayı başarır.
Roman kahramanlarının adlarının olmayışı, ilginç bir not olarak düşülebilir.


Yorum yaz
mode_edit