menu

Sherlock Holmes'ün Dava Kitabı
Orjinal Adı:
The Case-Book of Sherlock Holmes (1927)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Sherlock Holmes'ün Bütün Maceraları serisinin son kitabı olan Sherlock Holmes'ün Dava Kitabı, yaratıcısı Sir Arthur Connan Doyle'un bile önüne geçen bir karekterin, Sherlock Holmes'ün, sadık yardımcısı Watson'la yine gizemli cinayetlerin, çözümlemeyi bekleyen zor vakaların peşinde koşturduğu bir macera kitabıdır.

Pelerini, avcı şapkası ve piposuyla edebiyat tarihine nerdeyse suretini kazıyarak yer edinen, yüksek zekası, ayrıntılara düşkün incelikli yapısıyla Holmes, bir roman karekteri olmanın ötesinde diğer bütün maceralarında olduğu gibi bu kitapta da adeta etekemiğe bürünüyor ve okuru büyük bir heyecanla peşinden sürüklüyor.

(Arka Kapak'tan)


Yorumlar


Son Öyküler
July 01, 2009 13:59

1.Öykü Dr.Watson'un ağzından aktarılıyor.2.Öykü Sherlock Holmes tarafından.3.Öykü ise yazar tarafından anlatılıyor.
1.Öyküde Sherlock Holmes ve Dr.Watson'un Türk Hamamını sevdiklerinden bahsediliyor.Önceden okuduğum öykülerden birisinde de Türk Hamamının faydalarından bahsediliyordu.
1.Öykü Şöhretli Müşteri'de kadın avcısı Baron Gruner'e karşı Sherlock Holmes'in mücadelesi anlatılıyor.Baron Gruner,ünlü birinin genç kızı ile evlenmek üzeredir ve kız,Baron hakkında anlatılan, onun kötü biri olduğu ile ilgili hiçbir söze inanmmamaktadır.Baron ise Sherlock Holmes'in onu engellememesi için herşeyi yapmaya hazırdır.Ve ikisi arasında kıran kırana bir mücadele başlar.
2.Öyküde askerlik arkadaşını arayan bie adam,onun başına birşey gelmiş olacağından şüphelenerek Sherlock Holmes'ten yardım ister..Fakat olay çözüldüğünde çok büyük sürprizler onu beklemektedir.

Kayıt: 20 Eyl 2007, 18:38
Mesajlar: 1542
Konum: gaziantep doğum tarihi 21.10.1952
Şöhretli Müşteri öyküsünden

''Karmaşık bir zihin...Bütün büyük suçlulaın zihni öyledir.''

''Bu yüzyılın ilk yıllarında-Shinwell-Johnson değerli bir yardımcı olmuştu.O,...tehlikeli bir cani olarak isim yaptı ve iki defa...hapis yattı.Sonunda pişman oldu ve Holmes'le ittifak yaparak Londra'nın devasa yeraltı dünyasında onun ajanı olarak iş yaptı ve çoğunlukla sonraları hayati derecede önemli olduğu ortaya çıkanbilgiler topladı.''

Solgun Asker öyküsünden

''Aynı zamanda Osmanlı Sultan'ından hemen harekete geçmeyi gerektiren bir görev almıştım,ki bu görevi ihmal etmek son derece ciddi politik sonuçlar doğurabilirdi.''

''Bu yöntem..,mükün olmayan herşeyi elediğiniz zaman,geiye kalanın,ne kadar muhtemel olmasa da,gerçek olması varsayımına dayanıyor.Geriye birkaç açıklama kalmış olabilir ki,bu durumda da bunlardan biri ya da diğeri yeterli miktarda dayanağa sahip olana dek,üst üste deneme yaparak sınanırlar.''

3. ve 4.öyküler Mazarin Elmasının Serüveni ve Üç Çatının Serüveni basit öyküler.
5.öykü Sussex Vampirinin Serüveni ilginç bir öykü.Vampirden bahsediyor.Fakat Sherlock Holmes böyle doğaüstü şeylere inanmadığı için olayı araştırmaya karar veriyor.
Perulu bir kadınla evlenen bir adam,yeni doğan çocuğunun vampir olduğunu düşündüğü karısı tarafından boynundan isırılıp kanının emildiğini gördüğünü iddia etmektedir.Olaylar çözüldüğü zaman nasıl mantiki açıklamalarla izah edildiğini görüp şaşırıyoruz.
Esrar romanları-öykülerinde insanların birbirinden birşeyler gizlediğini,bu durumun bize anlaşılmaz görüldüğünü farkediyoruz.Eğer bu gizlemeler olmasa esrar da olmayacak.
Mazarin Elması'nda güzel bir sahne var.
''Sherlock Holmes;
-Ben şimdi yatak odasına gidiyorum.Ben yokken lütfen kendinizi evinizde hissedin.Arkadaşınıza olayın şu anda ne aşamada olduğunu anlatabilirsiniz.Ben kemanımla Hoffmann'ın Barcarole'unu çalacağım.''
Sonrası sürpriz.
Dava Kitabı'ındaki 6.öykü Üç Garrideb Vakası.
Amerikalı John Garrideb,Kansaslı zengin Alexander Hamilton Garrideb'in hiçbir hısım akrabası olmadığından,soyadı Garrideb olan üç yetişkin erkek bir araya getirilirse üçünün de mirasını alabileceklerini vasiyet ederek öldüğünü söylemektedir.Bu nedenle İngiltere'ye gelmiş ve Garrideb soyisimli bir kişiyi bulmuştur.Sherlock Holmes'ten de Garrideb soyisimli 3.kişiyi bulması için yardım ister.
Sherlock Holmes bu işin içinde başka şeyler olduğunu düşünerek araştırmaya başlar.
Dava Kitabı'ndaki 7. ve 8. öyküler güzel,ilginç öyküler.
7.öykü Thor Köprüsü Vakası'nda daha çok cinayetin nasıl işlendiği araştırılıyor.Ve çok ilginç bir cinayet şekli ortaya çıkarılıyor.Katil ise tahmin edilemiyor.
Zengin bir senatör olan Neil Gibson,iki çocuğuna bakmak için genç bir mürebbiye tutuyor.Ve ona aşık oluyor.Sonra adamın karısı öldürülüyor.Mürebbiye,gardrobunda silah bulunduğu için tutuklanıyor.Senatör Sherlock Holmes'ten yardım istiyor.Ölümcül aşk üçgeni ve cinayet.
8.öykü Sürünen Adam,Bilimkurgusal özellikler taşıyan bir grotesk öykü.
Profesör Presbury,altmış yaşında bir adamdır.Duldur.Edith isimli yetişkin bir kızı vardır.Profesör,arkadaşının genç kızına aşık olur ve onunla nişanlanır.Fakat çevresindekiler tarafından bu hoş karşılanmaz.Profesör bir müddet ortadan kaybolur.Prag'a gitmiştir.Döndükten sonra onda bir takım davranış değişiklikleri görülür.Köpeği ona saldırır.Geceleri sürünerek yürümektedir.Kızı ile nişanlı olan asistanı olayları aydınlatması için Sherlock Holmes'e başvurur.
Dava Kitabındaki 9.öykü Arslan Yelesi,emekli olmuş Sherlock Holmes tarafından anlatılır.Deniz kıyısında bir villada kalmaktadır.Çevrede bir de yetiştirme yurdu vardır.Birgün plajda yürürken Yetiştirme yurdunun sahibi Harold Stackhurst ile karşılaşır.O sırada yurdun bir öğretmeni etrafdaki kayalıktan sarhoş gibi sendeleyerek çıkar.Ellerini sallamakta ve çığlık atmaktadır.Sonra yüzüstü yere düşer.Sherlock Holmes ve yurt müdürü koşarak onun yanına giderler.Adam ölürken ağzından 'Aslan Yelesi' sözü çıkar.Ölünün sırtında kırbaç izlerine benzer izler vardır.
Dava Kitabı'ndaki 10.öykü Peçeli Kiracı'da yaşlı bir kadını evini kiralayan esrarengiz,yüzünü herkesten gizleyen bir kadının kim olduğu ve niçin herkesten saklandığı araştırılıyor.
Karı,koca ve aşık üçgeni.Kocayı öldürmek için kadın ve aşığının kurduğu tuzak ve dramatik son.

11.öykü Shoscombe Old Place'de zengin kocası ölmüş olan Lady Beatrice erkek kardeşi ile birlikte at yarışları için at yetiştirilen bir yerde yaşamaktadır.Erkek kardeş Sir Robert boğazına kadar borca batmıştır.Son günlerde Lady'in davranışları değişir,atlara karşı ilgilerini kaybeder,ahırların önünden geçmez olur. Kardeşi ile tartışır,çok sevdiği köpeğini birisine verir.Sherlock Holmes'e de esrarı çözmek düşer.Ve sonunda hiç umulmadık şeyler ortaya çıkar.
Güzel bir öykü.
12.öykü Boya İmalatçısı'da Amberley,emekli olmuş,bir ev satın almış ve kendinden 20 yaş genç bir kadınla evlenmiştir.Amberley'in satranç arkadaşı genç Dr.Ray ernest sık sık evlerine gelmektedir.Dr.Ray ile genç kadın arasında yakınlık oluşur.Ve bir gün Amberley,genç kadının ve Dr.un kendisini soyarak kaçtıklarını söyleyerek Sherlock Holmes'ten onları bulmalarını ister.
Sonu iyi kurgulanmış güzel bir öykü.


Yorum yaz
mode_edit