menu

Mavi Yakut
Orjinal Adı:
The Gully of Bluemansdyke: And other stories (1892)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Sir Arthur Conan Doyle'un ilk Sherlock Holmes hikayesini yazmasının üzerinden yüz yıldan fazla bir zaman geçti. Bir yüzyıl sonra Sherlock Holmes, edebiyat ve sinema dünyasına ilham vermeye devam ediyor. Neden?

Bu sorunun cevabını onun kendini beğenmişliğinde, yüksek zekasında olaylara bilimsel yaklaşımında ve tuhaf davranışlarında bulamıyoruz.

Yüzyıla bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan, Holmes'un bir kurgu karekteri olduğunu unutup onun 'özel yaşamı'nı araştırıp özel eşyalarını kolleksiyon yapan çılgınlığının arkasındaki dürtü ne olabilir?

Soru cevapsız gibi görünüyor; fakat baki bir şey var ki, Sherlock Holmes hala mutlaka okunması gerekenler arasında... (Güncel, Arka Kapak)
Diğer Baskıları

Nopic Nopic


Yorumlar


Adventures'in Devamı..
February 19, 2006 17:35

Mavi Lal Taş
Bekçi Peterson yolda bir gasp girişimine tanık olur. Saldırıya uğrayan adamın şapka ve kazı yere düşer. Bekçinin gelmesi ile saldıran serseriler kadar, saldırıya uğrayan adamcağız da kaçar. Peterson kaz ve şapkayı Holmes'a getirir. Canı sıkılan Holmes şapkaya bakıp yine bol keseden sallarken, kazı pişirmekte olan bekçi birden odaya girer: Kazın midesinden Kontes Morcar'ın çalınan mavi lal taşı çıkmıştır. Bulana 1000 pound ödül verilecektir, taşın gerçek değeri ise 20 bin pounddan fazladır. Tesisatçı John Horner baş şüphelidir ve tutuklanmıştır, ancak taş bulunamamıştır.

Kazın sahibinin taştan haberi yoktur. Kazın nereden aldığını araştıran Holmes, o kazı yana yakıla arayan James Ryder'ı bulur. Ryder, oda hizmetçisi Catherine Cusack ile suç ortağı olarak taşı çalmış, suçu Horner'ın üzerine atmıştır. Taşı saklamak üzre kaz çiftliği sahibi kardeşinn kazlarından birine taşı yutturmuş, sonra da kazı kardeşinden noel için istemiştir. Ancak aldığı kaz başka bir kazdır..

s.10 Eski davalarda suç unsuru olmamasına vurgu yapılıyor.
s.10 Irene Adler'in bahsi geçiyor.
s.25 Holmes kaz satıcısını sürekli iddiaya girmek suretiyle sorguya çekmeyi başarıyor.
s.35 Holmes gerçek suçluyu adalete teslim etmez.

Benekli Şerit
Helen Stoner, korkudan çökmüş bir halde, sabahın erken bir saatinde Holmes'e başvurur. Üvey babası Dr. Roylott ile Stoke Moran'da yaşamaktadır. Annesinden iyi bir gelir miras kalmıştır, ancak evlenene dek bu geliri üvey babası yönetmektedir. Kızkardeşi Julia iki sene evvel, evlenmenin arefesinde iken ölmüştür. Ölmeden önceki günlerde Helen'e, geceleri bir ıslık sesi duyup duymadığını sormuştur. Öldüğünde odada yalnızdır. Helen, kardeşi gece çığlık atınca odasına koşmuş, oda kapısı açılınca korkudan şok geçirmiş olan kardeşi Julia, benekli bir şeritten bahsederek can vermiştir.

İki sene sonra Helen, evlenmeye karar vermiş, kararını üvey babasına açıklamıştır. Bir gece kardeşinin bahsetmiş olduğu ıslığı duyunca paniğe kapılır ve Holmes'a başvurur.

Tahmin edileceği üzere üvey babaları kızların gelirinden kopmak istemez. Hindistan'dan getirdiği eğitilmiş zehirli bir yılanı tavandaki delikten Julia'nın odasına göndererek kızın ölmesine sebep olur. Aynı yöntemi şimdi Helen üzerinde deneyecektir; ancak odada Helen değil, Holmes va Watson vardır..

Yılanın Julia'yı soktuktan sonra aynı delikten geri dönmesini nasıl sağladıkları bu hikayenin inandırıcılıktan uzak olan kısmıdır.

Mühendisin Başparmağı
Hidrolik mühendisi Victor Hatharley, kendi işini kurduktan sonra uzunce bir süre meteliğe kurşun atar. Ancak bir gün, Albay Lysander Stark adlı biri tarafından gizli tutulması gereken bir iş alır. İş, Eyford kasabasında bir hidrolik presin tamiridir. Lysander, Eyford'da aldığı tarlanın bir emici kil yatağı olduğunu keşfetmiştir, bu kili hidrolik preste işlemektedir. Ama komşu tarlaların sahiplerinin bundan haberdar olmalarını istemez, çünkğ yeterli parayı biriktirince o tarlaları da alacaktır, fiyatlarının artmaması için yaptığı işi gizler.

Victor oraya gider ve presin tamiri için gerekli talimatları verir. Ancak bu arada emici kil öyküsünün uydurma olduğunu keşfeder. Bu bir kalpazan örgütüdür. Sırlarının ortaya çıktığını gören Albay Lysander mühendisi öldürmeye çalışır, ama çetenin bu cinayete rıza göstermeyen kadın üyesi mühendisin öldürülmesine engel olur.

Foyası meydana çıkan çete kaçmıştır, vaka başarısız bir şekilde sonuçlanır.

Genel- Başarısız sayılabilecek bir vaka. Suçlular yakalanamıyor.

Soylu Bekar
Lord Simon, California'lı bir milyonerin kızı Hatty Doran ile evlenecektir. Ancak düğün kahvaltısında müstakbel eşi ortadan kaybolur. Konuyla ilgili Miss Flora Millar tutuklanır. Bn. Miller, Lord Simon'un eski bir sevgilisidir, ve rezalet çıkarmak için düğüne de gelmiştir. Hatty Doran, son olarak, Hyde Park'ta Flora Miller ile konuşurken görülmüştür.

Hatty Doran, Amerika'da Frank Moulton ile evlenmiş, ancak kocasının bir kızılderili saldırısında öldüğünü haber almıştır. Yıllar sonra tam düğün gününde, öldüğünü sandığı kocası ortaya çıkar.

Genel- Suç içermeyen bir vaka

Zümrüt Taç

Banker Alexander Holder, ülke çapında ünlü bir soyluya 50 bin sterlin kredi vermiş, karşılığında teminat olarak, dünyadaki en büyük zümrütlerle bezeli bir taç almıştır. Kredi geri ödenene dek tacı büyük bir itina ile gizlemesi gerektiğinden, bankanın kasasına güvenmemiş, tacı eve getirmiştir. Gece seslere uyanır ve hemen tacı koyduğu çalışma odasına bakar. Son zamanlarda kendini kumar gibi kötü alışkanlıklara kaptıran, sürekli kendisinden para isteyen oğlu Arthur'u elinde zümrüt taçla görür. Tacın üç zümrüdü eksiktir. Oğlu inkar eder, ancak başkaca bir açıklamada bulunmaz. Bunun üzerine tutuklanır. Zümrütler bulunamaz.

Holder'ın yeğeni Mary, Arthur'un serseri arkadaşı George Burnwell ile soygunu planlamış, ancak Arthur'un olayların farkına varması ile tacı çalamayıp, boğuşma sırasında yerinden çıkan üç zümrütle yetinmişlerdir.

Kayın Ağaçları
Mürebbiye olarak iş arayan Violet Hunter, fazla iyi, ancak tuhaf şartları olan, Rucastle isimli birinin teklif ettiği bir işi alıp almayacağına karar vermek için Holmes'a fikir danışır. Görüşmeden sonra Holmes'ün yardım sözünü alır ve işi kabul eder. Bir süre sonra da Holmes'ü çağırır.
Yeni işverenleri Violet'i bazı kıyafetleri giymeye, bazı akşamlar salonda pencerenin önünde sırtı dönük oturarak anlattıkları hikayeleri dinlemeye zorlamaktadır.
Violet aynı zamanda, evin kullanılmayan bir bölümünün sürekli kilitli tutulmasından şüphelenir, odadan gelen sesler sonucu odada birinin olduğunu anlar.

Bay Rucastle, ilk eşinden olan kızı Alice'in, miras üzerindeki haklarını kullanmaktadır. Kız evlenince bunlardan mahrum kalacağı için, kızın bir sevgilisi olduğunu öğrendiğinde onu evin bir bölümüne hapseder. Violet'i, kızına benzediği için işe alır.

s.169 Watson'ın yazarlığı
s.170 Suç içermeyen öykülerin bahsi geçiyor.


Ustalığa Adım
June 06, 2009 15:34

Sherlock Holmes'un Bütün Maceraları'nı okumaya devam ediyorum.4.kitap Mavi Lal Taş.Kitaptaki ilk öykü de Mavi Lal Taş.
Öyküde ilk başta Sherlock Holmes bir şapkadan yola çıkarak sahibini özelliklerini açıklıyor ve Watson'u yine şaşırtıyor.Birşeyi görüp ona dikkatle bakılmadığı için onun önemli yönlerinin farkedilmediği konusunda ünlü nutkunu veriyor.
Bir grup serserinin elinde kaz olan bir adama saldırması üzerine bir bekçi serserileri kovalıyor.Fakat elinde kaz olan adam da kazı bırakıp kaçarken şapkasını da düşürüyor.Bekçi kazı ve şapkayı Sherlock Holmes'a getiriyor.Sherlock Holmes kazı bekçiye kesip yemesi için geri veriyor.Bekçi kazı kesince içinde mavi bir lal taşı buluyor.Ve Sherlock Holmes mavi lal taşının sahibinin peşine düşüyor.
Fazla derinliği olmayan bir öykü

Benekli Şerit
Sherlock Holmes'ten güzel bir öykü.Bir korku atmosferinde geçen olaylar insanı etkiliyor.Sherlock Holmes ve Watson'un birlikte oturdukları dönemde geçiyor olaylar.Üvey babası ile birlikte yaşayan iki kız kardeşten birisi korkudan ölmüştür.Sherlock Holmes olayların sırrını çözmek için olay yerine gidiyor.Kapalı bir yerde olan olayı çözüyor.
Holmes ve işlediği cinayet ilginç.
Alıntı:
Holmes.para kazanmaktan öte,yalnızca işine duyduğu sevgi nedeniyle çalıştığından,sıa dışı ve hatta fantastik özellikleri olmayan olaylarla ilgilenmek istemiyordu.

Sherlock Holmes'ten iki öykü daha okudum.Conan Doyle bu öykülerinde gittikçe ustalaşıyor.
Mühendisin Başparmağı başarılı bir kurgu.Bana Dracula filmlerinin başındaki atlı arabayla esrarengiz bir yere giden yolcuları hatırlattı.Öyküde Watson'dan yardım isteyen başparmağı yeni kesilmiş bir mühendisin başından geçen ilginç olaylar anlatılıyor.
İkinci öykü Soylu Bekar basit bir konuyu işliyor.Düğün günü kaybolan gelin.Ve hazin öyküsü.

Zümrüt Taç bir hırsızlık öyküsü.
Zengin bir adam,bir banka müdüründen zümrüt bir taçı rehine bırakarak büyük bir miktarda parayı borç olarak alır.Banka müdürü tacın kaybolmaından,çalınmasından endişe ederek evine götürüp saklar.Fakat taç çalınır.Sherlock Holmes'te taçı ve çalanı bulmak için harekete geçer.
Alıntı:
Olanaksızı elediğinde,geriye kalan,ne kadar düşük bir olasılık olursa olsun,doğru olmak zorundadır.

Kayın Ağaçları
Sherlock Holmes'in güzel bir öyküsü.
Çocuk bakıcısı genç bir kız,işsiz kaldığı bir dönemde,kırda karısı ve küçük bir çocuğuyla yaşayan bir adamdan garip bir iş teklifi alır.Kız Sherlock Holmes'e işi kabul edip etmemesi konusunda fikir almaya gelir.İşi kabul eder fakat Sherlock Holmes'ten yardım istediği zaman yardımına gelmesini ister.Ve bir Gün..
Korkunç,gizemli bir atmosfer.
Güzel kurgulanmış bir öykü.


Ustalığa Adım
June 07, 2009 06:13

Sherlock Holmes-Mavi Lal Taş
Fazla derinliği olmayan bir öykü
Öyküde ilk başta Sherlock Holmes bir şapkadan yola çıkarak sahibini özelliklerini açıklıyor ve Watson'u yine şaşırtıyor.Birşeyi görüp ona dikkatle bakılmadığı için onun önemli yönlerinin farkedilmediği konusunda ünlü nutkunu veriyor.

Benekli Şerit
Sherlock Holmes'ten güzel bir öykü.Bir korku atmosferinde geçen olaylar insanı etkiliyor.Sherlock Holmes ve Watson'un birlikte oturdukları dönemde geçiyor olaylar.
Holmes ve işlediği cinayet ilginç.
Alıntı:
Holmes.para kazanmaktan öte,yalnızca işine duyduğu sevgi nedeniyle çalıştığından,sıa dışı ve hatta fantastik özellikleri olmayan olaylarla ilgilenmek istemiyordu.

Bir doktor yanlış yola saparsa,en büyük ve korkunç suçlu haline gelebilir

Sherlock Holmes'ten iki öykü daha okudum.Conan Doyle bu öykülerinde gittikçe ustalaşıyor.
Mühendisin Başparmağı başarılı bir kurgu.Bana Dracula filmlerinin başındaki atlı arabayla esrarengiz bir yere giden yolcuları hatırlattı.Öyküde Watson'dan yardım isteyen başparmağı yeni kesilmiş bir mühendisin başından geçen ilginç olaylar anlatılıyor.
İkinci öykü Soylu Bekar basit bir konuyu işliyor.Düğün günü kaybolan gelin.Ve hazin öyküsü.

Zümrüt Taç bir hırsızlık öyküsü.
Alıntı:
Olanaksızı elediğinde,geriye kalan,ne kadar düşük bir olasılık olursa olsun,doğru olmak zorundadır.

Kayın Ağaçları
Sherlock Holmes'in güzel bir öyküsü.
Güzel kurgulanmış bir öykü.

Not:corto öykülerin özetlerini verdiği için bunlardan bahsedilmemiştir.


Yorum yaz
mode_edit