menu

Sincap ( 7.6/10)
Orjinal Adı:
-
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
-
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

"Kara coşku"nun arka sokaklarına hoş geldiniz...

Sincap, İsmail Güzelsoy'un Banknot Üçlemesi'nin ilk kitabı. Yazar bu kitabını "kara coşku'" olarak tanımlıyor. Sincap'ta öncelikle bir kaçış öyküsü okuyacaksınız.

Esas kahraman İskender Sof, ülkesini, dostlarını bırakıp kaçmak zorunda bırakılan, ihanetle sınanmış, bir şair. Birlikte yolculuk ettiği kalpazan ve peşlerindeki gizli polis, her biri kendi yöntemi ve anlayışı doğrultusunda devlet kavramıyla hesaplaşıyor. Elinizde bir macera romanı tutuyorsunuz ama vatan sevgisi, ihanet, cinayet gibi kavramları da yeniden sorgulayan bir metinle karşı karşıyasınız.

"Vatana ihanet, insanlara ihanettir. Dostlarına ihanet edenlerin vatan sevgisinden söz etmeye hakları olmamalı. Yıllarca vatan için kurşun atmamı beklediler, biraz da başka değerler için yapayım bu işi bari.."
(Tanıtım Yazısı'ndan)


İLGİLİ BLOG YAZILARI

Yorumlar


Sincap
May 11, 2006 16:45

Üçlemenin ilk kitabı. Kitapta şair İskender ve Sincap'ın yolları kesişiyor. İskender kaçmak zorunda bırakılan ve ihanete uğramış bir şair Sincap ise parayla bir işi olmayan bir kalpazan. Okuduğunuza pişman olmayacağınız bir gerilim-macera romanı.Kitap bittiği için üzüleceksiniz.


Memleketimden Sincap Manzaraları.
June 18, 2006 17:05

Yazarın birbirinden tamamen bağımsız üçlemesinin bu ilk kitabını beğenerek okudum. Çok güzel bir hikaye doğrusu. Gerçeklerle harmanlanmış bir kurgu var karşımızda. Şair ve sincapın macerası. Bu şiir fazla söze gerek bırakmıyor:

"yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
bir sincap gibi mesela,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
yani bütün işin gücün yaşamak olacak"


Ben okuyun derim:)
July 06, 2006 15:50

Her şeyden önce beğenerek okuduğum bir kitap. Polisiye olup olmadığı tartışılabilir, çünkü bir muamma, çözülmesi bir gereken bir olay yok. Ancak yine de tavsiye edebileceğim bir kitap. Dili ve kurgusu Rukas'da daha güzel bence, nitekim verdiğim puan biraz daha düşük. Bazı noktaların Rukas'tan farklı anlatılması ilginç. Bence Rukas daha çok masalımsı iken, Sincap biraz daha gerçekçi bir anlatıma sahip. Ben okuyun derim:)


para para para
August 07, 2006 15:46

Öncelikle kapak çok güzel ve ilgi çekici.Banknot üçlemesinin ilk kitabı ama kitaplar birbirinden bağımsız olduğu için sıralama problemi yok.Sincap karakteri 18 yıl boyunca hayatının planını yapmış bir adam.İskender isimli şair ise hayatını geride bırakıp gitmek zorunda kalan ve en güvendiği insanlardan birinin ihanetine uğradığını düşünen başka bir adam.Kısa denebilecek bir kitap olduğu için konulardan bahsetmekle spoilera düşme tehlikesi var.Karakterlerin anlık iç hesaplaşmalarını ve o anki ruh hallerini o zamana kadar yaşamış oldukları herşeyle harmanlayıp bir anda geçmişle bağ kuruluyo ve analizi yapılıyo,bu anlamda yazarın tarzı ilgi çekici geldi.


Yorum yaz
mode_edit