menu

Lempriere'nin Sözlüğü
Orjinal Adı:
Lempriere's Dictionary
Yazar:
Yayınevi:
Can
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Genç İngiliz yazarı Lawrence Norfolk'un 28 yaşında tamamladığı ilk romanı. Lempriere'in Sözlüğü, 18'inci yüzyıl Londrasında geçiyor. Genç bir bilim adamı olan John Lempriere, babasının kuşkulu ölüm nedenini araştırırken bir yandan da bir mitoloji sözlüğü hazırlamaya başlar. Bunları yaparken, ailesinin de ortağı olduğu Doğu Hint Şirketinin olağanüstü servetinin paylaşımına ilişkin 150 yıl önce imzalanmış bir anlaşmanın varlığını ortaya çıkarınca gizemli ve tehlikeli olayların içine dalmış olur. Kendini aristokratlar, fahişeler, korsanlar, katiller, bilim adamlarından oluşan bir topluluğun içinde bulan genç adam, birden çevresindeki insanların garip bir biçimde öldüklerini farkeder; tıpkı hazırlamakta olduğu mitoloji sözlüğündeki kahramanların ölüşleri gibi. Romanın artalanında Londra'da işçi sınıfının ayaklanmasına, o dönemin siyasal ve toplumsal gelişmelerine, 1789 Devrimi öncesinde Fransa'da oynanan çıkar oyunlarına da yer veren Lempriere'in Sözlüğü, tarihi bir serüven romanı olduğu kadar bir tutku ve gerilim romanıdır da. 28 dile çevrilen bu dev romanın yazarını, eleştirmenler, Charles Dickens, Marcel Proust, Umberto Eco ile kıyaslıyorlar. Bu roman, bir dolambaç; içine giren kimsenin tek parça halinde kurtulamayacağı bir dolambaç.
(Arka Kapak)


Yorumlar


Mitolojik Ölümler ve Servet
June 27, 2006 19:19

LEMPRİERE’İN SÖZLÜĞÜ
Lawrence Norfolk
XVIII.yy. İngiltere’sindeyiz.Sürek avına çıkmış Vikont’un köpeklerinin babasını parçalamasına tanık olmuştur genç John Lempriere.Lempriere,babasının ortalıktan kaldırılmış evraklarını gözden geçirirken,150 yıl kadar önce atalarının taraf olduğu bir anlaşma içeren evrakla karşılaşır.
Evrakta Lempriere’lerin Doğu Hint şirketinde 1/9 oranında pay sahibi olduğu yazılıdır ve Doğu Hint Şirketi,Hindistan’a giden ticaret yollarını kullanma tekeline sahip bir gemicilik ve ticaret tekelidir.
Genç Lempriere’nin salt babası değil,üst kuşak ataları da faili meçhul,kuşkulu cinayetlere kurban gitmişlerdir ve genç adam babasının ölümün araştırırken aile geçmişini de soruşturmaktadır aslında.Bu arada bir mitoloji sözlüğü de hazırlamaya başlayan Lempriere,yazdığı mitolojik öykülerle kesişen cinayetlerle karşılaşmaya başlar.Birileri Lempriere’nin Doğu Hint şirketi ile ilgili araştırmaları nedeniyle ilişki kurduğu kişileri mitolojik ölümlerle onurlandırmaktadır.
Dönem İngiltere’sinin sosyal ve siyasal yaşamından kesitler ile Fransız Devrimi’ne göndermeler de içeren ilgi çekici bir kitap elimdeki.Norfolk okumaya devam edeceğim.


Yorum yaz
mode_edit