menu

Kürkü Güve Yemişti
Orjinal Adı:
The Case of the Moth-Eaten Mink (1952)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

Perry Mason 39


Yorumlar


Romanı da yeseydi..
August 15, 2006 18:36

Bu, Erle Stanley Gardner'dan okuduğum üçüncü roman. D.A. Doug Selby romanı olan Kördüğüm, eşine nadir rastlanacak kadar sıkı bir polisiye idi. Oysa Öteki Silah ile bu, Gardner'ın vasat romanlarından. Gardner'ın epey fazla sayıda roman verdiğini, belirli dönem üretimlerinin daha iyi olduğunu biliyorum; ancak Türkçe çevirileri bu açıdan hiç değerlendirmedim.
Bu romanda Mason, epey karmaşık bir çifte cinayet öyküsüne bulaşıyor. Sadece avukat olarak değil, öykünün sürüklediği karakterlerden biri haline gliyor. Hatta başını da bir miktar derde sokuyor.
Oysa, müvekkiline duyduğu katıksız inanç değil onu buna iten. Kendisi de şüpheli zaten. Adamın masumiyetine ne zaman tam olarak inanıyor, belirsiz. İnanmadığı halde niye çabalıyor, o da belirsiz.
Muammayı da pat diye çözüveriyor, hiçbirşey anlamıyorsunuz.

4/10


Yaz tatili için klasik polisiye
July 16, 2020 11:34

Erle Stanley Gardner'dan bir Perry Mason macerası. Lokantada yemek yerken kaçan garson kızdan kendine macera çıkarıyor Mason. Dixie Dayton kaçarken kürkü geride bırakmış. Maceraya kendisi de dahil olunca - elbette bu macerada bir mahkeme sahnesi var - bir yandan müvekkilini savunurken bir yandan da savcılığın şahidi olduğu tuhaf bir durumda kalıyor. Bu durumdan alnının akıyla çıkarak bizi şaşırtmıyor. Elbette olay güve yenmiş kürkten daha büyük, öldürülmüş bir polise ilişkin eski bir olayın devamı. Nitekim kürk ilk iki bölümden itibaren görevini tamamladı, kitaba ismini verecek kadar mühim olamadı. Daha ötesi, otelde Dixie Dayton yerine geçen kadın kimmiş, onu öğrenemedik. Mühim değildi belki ama ben merak etmiştim.
Keyifli bir klasik. Tam yaz geceleri balkonda okumalık.


Yorum yaz
mode_edit