menu

Yeşil Kapsül ( 8.3/10)
Orjinal Adı:
The Problem of the Green Capsule (1939)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

Marcus Chesney, Sadbury Cross isimli küçük bir beldede şeftali seraları ile zengin olmuş bir ailedendir. Oldukça sert kişiliği dolayısıyla kimileri tarafından sevilmez, ama herkesin korkuyla karışık saygı duyduğu biridir. Sadbury Cross'ta çalışan bir şekerleme dükkanında satılan çukulatalardan onu zehirlenir; bu zehir, bir çocuğun ölümüne sebep olur. İnsanlar bu işi Marcus Chesney'in yeğeni, Miss Marjorie Wills'in yaptığından şüphelenirler. Chesney bunun üzerine yeğenini bölgeden uzaklaştırmak için bir akdeniz turuna çıkartır. Döndüklerinde de tüm vaktini katili bulmaya ayırır. Birkaç gün sonra teorilerini ispat için ufak bir gösteri düzenler. Bu gösteri esnasında Chesney, izleyicilerin gözü önünde, herkesin açık seçik gördüğü bir cinayete kurban gider. Üstelik herşey kamerayla kayıt edilmiştir. Bütün bunlara karşın, katili, o civarda tatil yapmakta olan Dr. Gideon Fell dışında kimse bulamayacaktır.


Yorumlar


Pek "cozy" hisler uyandırıyor
October 03, 2007 10:37

İngiltere taşrasında bir konak, ailede bir ölü. Klasik bir giriş, on numara klasik bir polisiye. Pek keyifli okunuyor, ayrıca olay örgüsü de güzel düğümlenmiş. Katil çok sürpriz olmadı gerçi, ama kurgu iyi. Dickson araya bir de ufak aşk karıştırmayı ihmal etmemiş. Dr. Fell de pek tonton.


dr fell'le tanıştık nihayet
October 11, 2007 10:22

bundan 3 sene önce okudum dicjkson'un bir romanını
kızıl duldu ve başkahraman yanlış hatırlamıyorsam merrivale'di
2 3 gün önce okudum bu kitabı ve bence hakkaten kitaplığımızda bulunması gereken bir roman
şaşırtmacaları agatha christie kadar iyi olmasa da ona çok yakın derecede okuru kendine bağlamayı beceriyor
10 üzerinden 8.5 alır benden:)


Cinayet Oyunu Ve İllüzyon
September 30, 2008 13:29

Carter Dickson'un Yeşil Kapsül kitabını yeniden okudum.
Kitap Carter Dickson'un birkaç kitabındaki klişe ile yazılmış gibi geldi bana.Zehirlenmeler,Cinayet Oyunu ve İllüzyonlar.
Katili de kolayca tahmin edebiliyorsunuz.
Orta halli bir kitap.


Yorum yaz
mode_edit