menu

Kanlı Eldiven ( 6.3/10)
Orjinal Adı:
Patrick Butler for the Defense (1956)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

Helen'in yüzündeki ifadeyi farkederek sustu. Genç kızın canı yanmıştı galiba. Helen dönerek arkasındaki yastığı çekti ve altından ciltli bir kitap çıkardı. «Deminden beri sırtıma bir şey batıyordu. Önce ses çıkarmadım. Meğer bu kitapmış.» Kaldırıp baktı. «Aman ne hoş. Korudaki Ceset.» Hugh Prentice, «Onu bana ver!» diye haykırdı. Sonra kitabı kızın elinden kaparak iki pencere arasında duran madeni dosya dolabının alt çekmesine soktu. Zaten bu çekmece ağzına kadar cinai romanla doluydu. «Bunları ortaya bırakmam doğru değil, Helen. Müşteriler ciddî bir insan olmadığımı sanabilirler.» Helen, dayanamıyarak gülmeğe başladı. «Hugh, senden öyle bir şey beklemezdim. Meğer bu ciddî görünüşünün altında neler gizliymiş. Herhalde şöyle esrarengiz bir maceraya karışmak için can atıyorsun.» — «Ne münasebet!» Helen, oralı bile olmadı. «Bu sisli havada biri binaya girip dört kat merdiveni çıkıyor ve odaya dalıp, 'Ben İsfahanlı Ömer'im,' diye fısıldıyor. 'Size kilitli bir odada öldürülmüş birinden bahsedeceğim.' Sen hemen adamın peşinden koşuyorsun tabiî.» Genç kızın gözlerinde acaip bir ifade belirdi. «Doğrusunu istersen cesaretim olsa ben de böyle bir hâdiseye karışmak isterdim.» Hugh'un kaşları çatılmıştı. «Beni dinle yavrum.» — «Ne var?» Genç adam ciddî bir tavırla, «On beş günden beri cinai roman okumadım,» diye söze başladı. Onu dinleyen uyuşturucu maddelerden veya içkiden bahsediyor sanırdı. (Kitabın İçinden)


Yorumlar


Vasat
January 19, 2007 16:41

J. D. Carr'dan bir kapalı-oda polisiyesinden çok thriller öğelerini barındıran bir kitap. Dr. Fell veya Sir H. Merrivale gibi tanınmış seri kahramanları yok. Cinayetin kim tarafından, nasıl işlenildiğinden çok genç avukat kahramanlarımızın aşk hayatları ön plana çıkarılmış. Klasik bir şekilde kitabın sonunda katili ve cinayetin işleniş şeklini öğreniyoruz ama bu aşamaya gelinceye kadar okuyucuda -en azından bende- heyecan sönmüştür çoktan..


Kapalı Oda Cinayeti -Kim-Nasıl
October 17, 2007 07:55

Kitabı biraz önce bitirdim.Diğer Carter Dickson romanları kadar olmasa da kendini okutan bir roman.
Akbaba Dünya Romanlarının 8. olarak 1965 de Gülten Suveren çevirisi olarak çıkmış.
Yazarın Türkçeye çevrilmiş en yeni tarihli(1956 da yazdığı) kitabı.(anlayabildinizmi bilmem)
OLAY
SİSLİ LONDRA SOKAKLARINDA GEÇİYOR.
Üç ortaklı bir avukatlık bürosuna olaylar gelişiyor.Büronun üç ortağından biri Hugh Prentice, diğeri en büyük ortak amcası Charles Grandison Prentice ve üçüncü ortak Hugh'un arkadaşı ve kızkardeşinin nişanlısı James Vaughan.
Birgün akşam üzeri Hugh,nişanlısı Helen ile kendi odasında birlikte ve James Vaughan'da büroda odasında iken garip kılıklı,cüce, fesli bir adam Hugh'un odasına geliyor.Kardeşinin başının belada olduğunu söylüyor.Helen Hugh'u müşterisi ile başbaşa bırakıp çıkıyor.Hugh'un Avukat Patrick Butler'le randevusu olduğundan adama yarım saat büroda beklemesini söylüyor.Ortağı JamesVaughan'a da durumu anlatıp çıkmak isterken kendi odasında adam bıçaklanarak öldürülüyor.Adam öldürüldüğünde büroda üçünden başka kimse yok.İki ortak da birbirinin yanında.Cinayeti kim, nasıl işledi?.
Olaylar bundansonra gelişiyor.


Yorum yaz
mode_edit