menu

Bahçıvan
Orjinal Adı:
The Constant Gardener (2000)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Justin Quayle Kuzey Kenya'da görevli bir diplomattır. Boş zamanlarında amatörce bahçıvanlık yapmaktadır. Ancak, karısının hunharca bir cinayete kurban gitmesi tüm hayatını bir anda allak bullak eder. Quayle karısının katillerini yakalamak amacıyla tek başına maceralı bir yolculuğa atılır.

Araştırmaları onu dünyanın pek çok ülkesine sürüklerken önüne çıkan gerçekler karısının bildiğinin dışında bir yaşamı olduğunu gösterir.

Birlikte yaşamaya fırsat bulamadığı karısının terör ve komplolar konusunda parmağı olduğunu öğrenir. Şimdi asıl "gerçeği" öğrenmek için yeni bir hayat onu beklemektedir. (Arka Kapak)

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Yorumlar


Eğitilmek istiyorsanız LeCarre okuyun!
December 02, 2009 04:21

Kitaplar bir türlü başlar ve sonra ters köşe biter ya, bu tam tersi, ters köşe başlıyor roman ilerledikçe doğru bulunuyor. Gerçekten LeCarre'nin yine ustalığını konuşturduğu muhteşem bir kitap. Sonuna doğru daha da romantik ve daha da acıklı bir hal alıyor üstelik. Yani sadece uluslararası entrika-komplo-macera üçgenine sıkışıp kalmıyor.
Konunun çok uluslu ilaç şirketleri, kar odakları, üçüncü dünya ülkelerinin ilaç piyasası üzerinden sömürülmesi ve ilaçların lisanslanmasında dönen dolaplar üzerine olduğunu biliyorsunuzdur. Ama mutlaka okunması gerekli, çok iyi bir eğitim oluyor okuyucu için. Daha da vurucusu ise, kitabın sonunda LeCarre'nin okuyucuya hitabesi oluyor. İlaç piyasasında yaptığı araştırmalar ve incelemeler sonucunda görmüş ki, kendi hikayesi bir tatil broşürü kadar masumane kalmış! Tatil broşürü buysa, gerisini hayal bile etmek istemem diyorsunuz. Okuyun!
Şimdi gelelim diğer mevzuya, eğer Altın Kitaplar basımı okuyacaksanız sizlere bir UYARIM olacak: Çeviri çok özensiz, basım çok dikkatsiz. Ciddi çeviri hataları, düşük cümleler ve imla yanlışları arasında yolunuzu bulup konudan kopmamaya çalışıyor ve sonuçta epeyce yoruluyorsunuz. Eğer imkanınız varsa orijinalini okuyun. Ben öyle yapmadığım için pişman oldum.
Ayrıca arkadaşlar, kitabın arkasındaki konuyu özetleyen kısmı okumayın, okursanız da ciddiye almayın. Çünkü özeti yazan arkadaş belli ki kitabı okumamış, şöyle bir karıştırıp hızlıca iki paragraf karalayıvermiş. Konu tamamen yanlış.


Yorum yaz
mode_edit