menu
Ercan Akbay

Doğum - Ölüm:
1959 -
Kategorileri:
Diğer İsimleri:
-
Bölgesi:

Suçun arkasındaki psikolojiye ilişkin gerilim romanlarıyla tanınan yazar 1959’da İstanbul’da doğdu. 1978’de Kadıköy Maarif Koleji’nden mezun olup İ.Ü. İşletme Fakültesi’ne başladığı gün çalışma hayatına da ilk adımını attı. Turizm ve elektronik sektörlerindeki deneyimlerinin akabinde bir caz kulübü kurdu, sanat ürünleri ve tasarımla ilgili çeşitli işlerde çalıştı.

1996’da ilk kitabı Kuraldışı Öyküler’i (Tales of the Weird) ve 1997’de ilk romanı Erkekler Ağlamaz’ı (Men Don’t Cry) yazdı. Bir polisiye film senaryosu olarak başladığı Tilki Tilki Saat Kaç (What Time Is It, Mr Wolf) 2006’da, Değirmenlere Karşı (Against Windmills) 2010’da, Ten Kokusu (Scent of Skin) 2012’de, Fotoğrafçılar Kulübü 2015’te, Akılçelen 2016’da, Yağmurdan Önce 2019’da yayımlandı.

Romanları dışında, öykü, makale ve senaryolar da yazan Ercan Akbay’ın gerçek suç hikâyeleri ve seri katiller üzerine araştırma ve incelemeleri çeşitli mecralarda izlenebilir. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir.

*2023 Dünya Kitap Polisiye Edebiyata Katkı Ödülü
KİTAPLARI

Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic


Yorum yaz
mode_edit