menu

On Küçük Zenci - Mavi Trenin Esrarı
Orjinal Adı:
And Then There Were None (2007) The Mystery of the Blue Train (2007)
Yazar:
Yayınevi:
NTV
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
Frank Leclercq, Marc Piskic
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Çizgi Roman Polisiye Klasikleri serisinin beşinci kitabında iki Agatha Christie klasiği daha: On Küçük Zenci ve Mavi Treni Esrarı.

Sekiz kişi zengin bir adam ve karısı tarafından Devon açıklarındaki Zenci Adası'na davet edilir. Adada bir de misafirlere hizmetle yükümlü karıkoca çift vardır. Davetlilier çeşitli yaşlardan, çeşitli sosyal sınıflardan insanlardır. Birbirlerini tanımazlar, evsahibini tanıdıklarını sanırlar. Adanın kara ile tek bağlantısı onları getiren teknedir. İlk akşam güzel evde odalarına yerleşir, mükellef bir yemek yerler. Yemeğin ardından salonda söyledikleri arasında uşak ile hizmetçi de vardır. Ve ardından ölümler başlar...

Ölümlere ve biblocukların kaybına yol gösteren tekerleme On Küçük Zenci çocuğun ölümünü anlatır. Bu tekerleme çerçevelenmiş olarak her odada asılıdır, biblocuklar da yemek odası masasında durur. Cinayetler, tekerlemeye mümkün olduğunca uydurulur. Bu durum doğaüstü bir kaçınılmazlık etkisi yaratır, adaya hapsolan karakterler kaderlerinden kaçamayacaklarını hissederler.

On küçük zenci yemeğe gitti;
Biri boğuldu, sayıları Dokuz'a indi.
Dokuz küçük zenci geç saate kadar oturdu;
Biri fazlaca uyuyunca sayıları Sekiz oldu.
Sekiz küçük zenci gezmeye gitti;
Biri oraya yerleşti geriye kaldı Yedi.
Yedi küçük zenci odun kesmeye kalktı;
Biri kendini kesti, sayıları oldu Altı.
Altı küçük zenci bir kovanla oynadı;
Eşek arısı soktu birini, sadece Beş tane kaldı.
Beş küçük zenci mahkemenin yolunu tuttu;
Biri temyize gidince, sayıları Dört oldu.
Dört küçük zenci denize açılalım dedi;
Birini balık yutunca sayıları Üç'e indi.
Üç küçük zenci hayvanat bahçesindeyken;
Ayı kucakladı birini, İki tane kaldı hemen.
İki küçük zenci güneşte oturmaya kalktı;
Biri kavrulup gitti, geriye Bir tanecik kaldı.
Bir küçük zenci tek başına kalınca;
Gitti kendini astı...
Ve geriye hiç kimse kalmadı.
(Tanıtım Bülteninden)


Yorumlar


Poirot Olmamış!
April 10, 2011 14:24

NTV Yayınlarından çıkan üç A.C çizgi romanını da aldım. Şark Ekspresinde Cinayet ve Nil'de Ölüm'deki Poirot (ki çizenleri aynı) çok uygundu. Hatta ben Şark Ekspresinde Cinayet2in bazı karelerinde Albert Finney'nin kopyalandığı izlenimine kapılmıtşım. Herhalde Finney, Ustinov'a göre daha uygun gelmiş ki Nilde Ölüm de de aynı Poirot devam etmiş. Zaten birinde değişik diğerinde değişik Poirot uygun olmazdı. Her şey güzel ama Mavi Trenin Esrarındaki Poirot (kapakta sağ altta) hiç olmamış. Her karede daha da çirkinleşip irileşiyor. En azından bana öyle geliyor.Poirot hafif balık etli de olsa ufak tefek bir adamdır. Buradaki olmamış.

Bunları dışında Sevin Hanım'ın özenli çevirisini bir kez daha hayran kalarak okuyorum. Harry Potter'daki Kutlukhan Beyle gösterdikleri başarı müthişti. Tüm çevirileri öyle. Bu yüzden Sherlcok Holmes'leri Kutlukhan Kutlu'nun, Agathaları Sevin Okyay'ın alması büyük şans. Sevin Hanım'ın Nilde Ölüm/Malikhanedeki Esrar'das yaptığı Monsier, Mademosille, Madame'ları çevirmeyip aynen bırakmasına anlam verememiştim lakin bu kitapta yok güzel olmuş. Teşekkürler :D


Süper :D
July 14, 2011 09:45

İşte okuduğum ilk kitap. Süperdi, siyanürü de ilk defa burdan öğrenmiştim :D


Romanları Okumuş Olmak Lazım
January 22, 2019 12:38

İki roman iki farklı çizer tarafından yeniden üretilmiş. Her ikisinin de üslubu çok keyifli. Zevkle okudum. Zenci bibloları favorim.

Lakin, On Küçük Zenci benim belki on beş kere okuduğum, neredeyse ezbere bildiğim bir romandır. Dolayısıyla onu okurken akışta bir zorlanma hissetmedim. Fakat Mavi Trenin Esrarı (daha önce okumuş olmama rağmen) kurgunun detaylarını unuttuğum bir romandı. Unutmuş olarak çizgiromandan okuyunca bazı yerlerde ne olup bittiğini tam anlayamadım. Bazı detaylar atlanmış ve/veya hızlı geçilmiş. Bu gözle bakınca, On Küçük Zenci için de aynı eleştiriyi yapmak mümkün. Ben kurguya çok hakim olduğum için bu atlamalar beni rahatsız etmemiş sadece.

Dolayısıyla bu seriyi Agatha romanlarını halihazırda okumuş olanların, çizgi versiyondan alacakları sanatsal zevk için okumalarını öneririm. Romanı okumayanların kurgunun güzelliğini kaçırma riski yüksek.


Yorum yaz
mode_edit