Cinai::Topluluk

Unsplashed background img 1


Yorumlar

comment
October 19, 2018 21:24
Yiğit Şenok, Ölüm Adası adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentokunabilir

  Kitabı daha yeni bitirdim. gerçekten şaşırtıcı bir sonu vardı. Agatha Christie kitaplarının düğüm bölümünden sonraki kısım genelde birazcık sıkıcı olur. Bu kitapta azıcık sıkıcıydı fakat bırakmadan okumaya devam ederseniz gerçekten memnun olursunuz. Okunmaya değer.

comment
October 09, 2018 18:56
Ayse, Agatha Christie adlı yazara yorum yazdı.
 • commentEser sıralaması

  Agatha cristine nin kitapları tarih ve yıllar boyu suregelen isim degişiklikleriyle sıralı bulunuyordu ulasamıyorum

comment
October 07, 2018 03:54
Caner Akman, Feneryolu Cinayetleri adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentÇOK, AMA ÇOK İYİ BİR POLİSİYE... BİR SOLUKTA OKUYACAKSINIZ...

  Türk Polisiye romanları içinde bugüne dek okuduğum en düzeyli kitap Feneryolu Cinayetleri oldu. Dil ve kurgu açısından diğer tür romanlardan da üstün bulduğumu belirtmeliyim. Yıllar önce işlenen bir cinayetin soruşturulması, kitaba nostaljik bir arkaplan vermiş. Bu da okuyucunun romandan fazlasıyla zevk almasını sağlıyor. Karakterlerin analizi titizlikle yapılmış. Hikayenin olaya karışan kişiler tarafından (ki bunlar aynı zamanda cinayet zanlıları oluyor) anlatılarak ilerlemesi, karakter anlatımlarının inanılmaz keyifli olmasını sağlamış. Bir yandan gizemli bir cinayetin tedirgin edici izlerini takip ederken, diğer yandan da tatlı tatlı yapılan dedikoduları dinliyorsunuz. Karakterler galerisi oldukça zengin. Ancak, yazar bu kalabalık kadroyu okuyucunun kafasını karıştırmadan, onu yormadan yazıya dökmeyi başarmış. İsimler bile öyle titizlikle seçilmiş ki, hiçbirini diğeriyle karıştırmıyorsunuz.
  Bu roman bir “katil kim” polisiyesi. Yani, okuyucuyu romanın sonuna kadar katilin kim olduğuna, bu cinayeti neden ve nasıl işlediğine odaklıyor. Dolayısıyla, kitaptaki her cümle işlevsel. Fuzuli sayılabilecek, gereksiz hiçbir ayrıntıya, tasvire, karakter analizine yer verilmemiş. Cinayetin bir "kapalı oda" gizemi olması da romanın ayrı bir özelliği. Klasik polisiyecilerin gözde konusu olan "kapalı oda cinayeti" neredeyse işlenmesi imkansız olan bir cinayeti ele alır. Bu romandaki cinayet de öyle. O yüzden yıllarca bunun bir cinayet olduğundan kuşkulanılmıyor. Ta ki, yaşlı bir kadın ortaya çıkıp bir aşk romanını kanıt olarak dedektif Kerim Ülkü'ye verinceye kadar.
  Bir polisiyesever olarak bu kitabı beğenmemin önemli bir nedeni, ipuçlarının okuyucudan saklanmamış olması. Dedektifin elindeki tüm bilgiler okuyucuya da verilmiş. Ama, üstü örtülerek, gizlenerek. Ve bu büyük ustalıkla yapılmış. Romanı tekrar okuduğunuzda, aslında bütün hakikatin gözlerinizin önünde olduğunu, yazarın herşeyi açık açık anlattığını görüyorsunuz. Bu size kimi hatırlattı? Agatha Christie’yi değil mi? Ben bu kitapta, Agatha Christie’ye çok yakın bir ustalık gördüm. Beklenmedik finalini okuduğunuzda ve aynen Christie’de olduğu gibi, bitti zannettiğiniz halde aslında kitabın bitmediğini, asıl şok edici gerçeğin son sayfada, hatta son cümlelerde yattığını gördüğünüzde eminim siz de benimle aynı kanıyı paylaşacaksınız.
  Kitabın kurgusu son derece ustalıkla ve akıllıca kurulmuş. Gizem, daha ilk sayfadan itibaren başlıyor ve sonuna kadar artan bir merakla devam ediyor. İnsanın bir kez eline aldıktan sonra, bitirmeden bırakamayacağı, bir solukta okuyacağı bir roman.

comment
September 27, 2018 22:51
S. Keskin, Feneryolu Cinayetleri adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentBaşarılı Bir İlk Roman

  Bu yıl okuduğum yerli polisiyeler arasında kesinlikle öne çıkan bir eser, devam kitapları da olur diye ümit ediyoruz.

comment
September 23, 2018 17:52
ayşe çelebioğlu, Suphi Varım adlı yazara yorum yazdı.
 • commentKızıl Üçleme

  İlk iki kitabı büyük bir zevkle okudum. Ve üçüncüsünü sabırsızlıkla beklemekteyim. İşgal yıllarının İzmir ve İstanbul'unu sokak aralarında gezdirerek anlatan hem polisiye hem de casusluk çeşnisi ile süslenmiş, tarihi romanlar. Okunmasını önereceğim güzel kitaplar. Sanırım üçüncü roman Ankara'da geçecek. Kısa sürede yayınlanmasını diliyorum.

comment
September 13, 2018 18:43
Turgut Şişman, Feneryolu Cinayetleri adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentMutlaka Okunmalı!

  Gencoy Bey polisidurumlar.com ve dedektifdergi.com 'un editörleri arasında yer alıyor. Polisiye seviyorum diyenlerin mutlaka okuması gereken bir polisiye kitap Feneryolu Cinayetleri.

comment
September 13, 2018 18:40
ismail turgut, Feneryolu Cinayetleri adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentPolisiye bulmaca tadında, harika bir kitap

  Okurken son derece keyif aldığımız, bir polisiye bulmaca tadında katili tahmin etmeye çalıştığım keyifli ve sürükleyici bir polisiye kitap. Yazarın yeni kitaplarını merakla bekliyoruz.

comment
September 07, 2018 13:34
agah çubukçu, Hoşgeldiniz adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Merhaba, tekrar bir araya gelmek beni çok mutlu etti. Daha da güçlenerek devam ederiz umarım. :-))

comment
September 06, 2018 15:32
Serdar Poirot, Hoşgeldiniz adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Elinize sağlık, eski üyeleri de derleyip toparlayabilirsek güzel nostaljik günler bizi bekler :)

comment
September 05, 2018 16:16
RAMAZAN ERASLAN, Mabet adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentTavsiye

  Türk Polisiyesi adına harika bir kitap. Herkes merakla hayretle okuyacak.

comment
September 05, 2018 16:13
RAMAZAN ERASLAN, Gölge Adam adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentHarika

  Polisiyenin en karanlık en korkutcu ve insanı rahatsız eden yanını bu kitapta bulabilirsiniz

comment
September 05, 2018 15:35
RAMAZAN ERASLAN, Kırlangıç Çığlığı adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentHayal Kırıklığı

  Ahh eski Ahmet Ümit nerede diyenler burada mı? Toplum yazarı değil de polisiye yazan adamı arıyoruz.

comment
September 05, 2018 15:33
RAMAZAN ERASLAN, Karanlık Taraf adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentFaçalı Ajan Barret ile yeniden

  Bence Polisiye edebiyatın en iyi yazılmış kadın ana karakterlerinden biri olan Smoky Barret ın yeni macerasını okumak çok keyifliydi. acısını unutmadan zekasını yeteneğini birleştirip en zorlu acımasız katillerin peşinde yine.. Varsa ajan Barret ile tanışmayan vah ki vah.

comment
September 04, 2018 15:01
 • commentKarac'oğlan

  Çok güzel yazı olmuş. Tebrikler

comment
September 01, 2018 22:33
 • comment

  Surinam'ı görünce yüzümde salakça bir gülümseme olmuştu. Süpriz olsun diye bahsetmedim. Bir yerden polisiye bağlantısı oluyor demek ki... Atayizler bunu da açıklasın!

comment
September 01, 2018 12:59
 • commentNoir is New Black

  Muthis bir yazi Serdar, ellerine, kalemine saglik. Karanlik koseleri mesken tutmana ragmen yazdiklarin cok keyifli, ustelik bilmedigim bircok sey ogrendim, sasirdim. Mesela, Paramaribo'da II. Dunya Savasi sularinda ucak kazasi oldugunu bilirdim de, hayatini kaybedenlerden birinin Lassie'nin yaraticisi oldugunu asla! Lassie demisken, Eric Knight'in bize surekli bir seyler anlatmaya calistigi Lassie'nin o naif dunyasinin yaninda rulet ve gansgterlerle dolu apayri bir yeri ayni ustalikla kurgulamasina hayran oldum. Ayni sekilde Ahmet Halit Kitabevi'ne de. Kimbilir kesfedilmeyi bekleyen daha nice hazineler vardir kutuphanelerde, sahaflarda.

comment
August 20, 2018 14:02
Tülay Güneş Kılıç, Hoşgeldiniz adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Hepimiz hoşgeldik ve hoşbulduk :)

comment
August 17, 2018 12:41
 • comment

  Yazı için teşekkür hocam. Ben de MacDonald'ı özellikle The Doomsters'tan sonra kendi sesini oluşturmuş, orjinal bir yazar olarak görüyorum. Yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.

comment
August 16, 2018 23:22
S. Keskin, Çöp Adam adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentTebeşirler ve Çöp Adamlar

  Hikayemiz 1986 yılında basit bir oyunla başlıyor, kartpostallara konu olabilecek sakin ve sessiz bir İngiliz köyünde hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığı, alttan alta kaynayan gerilimlerin ve sonucunda yaşanan vahşetin oldukça naif bir çocuğun anılarıyla bize anlatılması oldukça etkileyiciydi. Kitabın beni etkileyen diğer yanıysa kelebek etkisi metaforunun oldukça başarılı bir şekilde kurgulanmasıydı.

comment
August 13, 2018 12:25
Ayhan Hocha, Tess Gerritsen adlı yazara yorum yazdı.
 • commentListede eksik kitaplar

  Listelere baktığımda 2016 yılında yayınlanan Playing with Fire (Ateşin Şarkısı) kitabını göremedim. Herhalde yakında güncelleme yapacaksınızdır.

comment
August 13, 2018 11:05
KIVANC KISLAL, Red Sparrow - Kırmızı Serçe adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Teşekkürler öneri için, izleyeceğim :)

comment
August 11, 2018 00:17
Serdar Yenmez, Hoşgeldiniz adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Hoş bulduk. Konu komşuya haber vermeden sizi burada görmek çok güzel. Siteyi yeniledik. Hala üzerinde çalıştığımız bir iki şey var. Eskisinden daha iyi olacağımızı umuyoruz. Katkılarınızı bekleriz.

comment
June 08, 2018 09:33
Gideon Fell, Maigret filmlerini nerede bulabilirim? adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Torrent'çiyiz ;) Selamlar

comment
May 25, 2018 07:59
Tülay Güneş Kılıç, Maigret filmlerini nerede bulabilirim? adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Tamam, o zaman :)

Geçen haftanın en aktif kullanıcıları Osman Nuri Dinçtürk (9)
Yiğit Şenok (2)
Axelman (1)
menu