Cinai::Topluluk

Unsplashed background img 1


Yorumlar

comment
January 18, 2020 17:25
Ayça Türkmen, Ali Bayram adlı yazara yorum yazdı.
 • commentHızlı Polisiyeci :)

  Onun kitaplarına yetişmek çok zor! Arsine Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni olduktan sonra Polisiye Yazarları bir çatı altında toplaması büyük bir başarı... Yerli Polisiye Romanları ülkemiz de hak ettiği yere taşıyacağına inandığım bir yazar.

comment
December 06, 2019 16:57
ruhiyek., J. Mario Simmel adlı yazara yorum yazdı.
 • comment

  "güneşten de sıcak" isimli romanı eksik kalmış galiba.

comment
November 22, 2019 16:12
ruhiyek., Kanlı Miras adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  harika bir polisiye. esmahan akyol'un kelepir ev romanında minette walters'dan bahsedilince merak ettim ve okudum. ne kadar doğru bilmiyorum ama agatha cristie romanlarının türkçeye çevrilirken kesilip budandığı söylenir, böylece geriye karmakarışık bir muamma kalır. kanlı miras bana edebi yönleri olan bir agatha cristie romanı gibi geldi. usul usul ilerlerken merak duygusu asla kaybolmuyor. bütün karakterler kanaviçe gibi işlenmiş. kurgu o kadar karmaşık ki yer yer anlamakta zorlandığım da oldu ama her şey yeri geldikçe aydınlandı. çok beğendim.

comment
November 21, 2019 13:01
Ekin Açıkgöz, Gülün Adı adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentSöylenecek Çok Şeyler Vardı Buraya Sığmadı

  Bu kitabı sekiz ya da dokuz kez okumuş olmalıyım. Aslında vakit geniş olsa her sene bir kere daha okurum. Ama ömür kısa.
  Bu romanı her bitirişimde muhteşem bir yitip gidişin hikâyesi olduğunu daha şiddetle hissediyorum.

  Ben polisiye okurum. Gülün Adı’nı ilk elime alışım da “polisiye” olduğu zannıyla gerçekleşti. Peki, Gülün Adı gerçekten bir polisiye miydi?
  "... Romanımın başka bir başlığı vardı," diyor Eco, “Suç Manastırı”. Bunu bir yana bıraktım, çünkü okuyucunun dikkatini yalnızca polisiye konuya çekiyordu ve baştanbaşa eylemden oluşan öyküler peşindeki bahtsız alıcıları onları kandıracak bir kitabın üstüne atılmaya sürükleyebilirdi...
  Ansiklopedik kaynaklar, Gülün Adı’nın “1327 senesinde bir İtalyan Manastırında geçen tarihi bir polisiye” olduğunu açıklıyor.
  "... Bizi ürperten biricik şeyin, yani metafizik ürpertinin hoş bir şey gibi alınmasını istediğim için de (kurgu örnekleri arasında) en metafizik ve felsefi olanı, polisiye romanı seçmekten başka bir şey kalmıyordu bana..."
  Gülün Adı, seksenine varmış bir Benedikten rahibi olan Melk’li Adso’nun yeni yetmeliğinde başından geçen olaylar üzerine yazdığı bir Ortaçağ kroniği.
  Bu da benim bu roman üzerine yazdığım yazının girişi.
  https://www.cinairoman.com/posts/1520
  Baskerville'li William Birader üzerine bir karakter incelemesi. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, bugüne kadar yazdığım tüm yazı/inceleme/deneme/öykü/roman türü metinler arasında açık ara en iyi yazım budur.
  Benim için bu kadar özel bir kitap için az bile.

comment
November 19, 2019 17:03
ruhiyek., Uyuşturucu Kafesi adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  200 sayfa kadar okuduktan sonra artık tahammül edemeyip sonunu okuyup bıraktım. çetin ikmen sıradan bir komiser, çirkin, kısa boylu, dokuz çocuklu bir adam. polisiye romanlarda ekzantrik karakterlere benzememesi iyi ancak roman çok karakter üzerinden anlatılınca bu sıradan komiseri de çok tanıyamıyoruz. roman çok ağır ilerliyor, bu durumda okuyucunun merak duygusu gittikçe pörsüyor. ben sevmedim.

comment
November 15, 2019 10:03
ruhiyek., Arabesk adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  iki arada bir derede kaldığım bir polisiye oldu. yer yer beğendim yer yer sıkıldım, bir an önce bitsin dedim. bu romanda da hakan nesser'in karambol romanındaki durum sözkonusu. çetin ikmen polisiyesi deniliyor ama çetin ikmen hastalık izninde olduğu için soruşturmayı başka bir komiser yürütüyor. çetin ikmen de dışardan destek veriyor. muamma bakımından beğendim yine de.

comment
November 15, 2019 09:48
ruhiyek., Korkunç Geceler adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  tek bir romandan oluşmuyor kitap. yaklaşık 30-40 sayfalık 6 farklı polisiye hikaye var. çoğunda william irish'in diğer kitaplarındaki benzer bir tema var: işlemediği bir suçtan paçayı kurtarmaya veyahut çok sevdiği birisinin işlemediği bir suçtan dolayı cezalandırılmasını önlemeye çalışan bir adam ya da kadının çabaları. kimi hikayeler güzeldi, beğendim. vasat bulduklarım da oldu. son hikaye farklı biraz; meksika'da gerçekleşen bir darbe sırasında tesadüfen orada olan bir dedektif darbeci generallerden birini öldürdüklerinden şüphelenilen iki kardeşin masumiyetini ispatlamaya çalışıyor. hoş, sürprizli, keyifle okunan bir hikaye.

comment
November 14, 2019 16:04
ruhiyek., Kelepir Ev adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  kati hirşel, almanya doğumlu ancak istanbul'da yaşayan, yalnızca polisiye kitaplar satan bir kitapçı ve polisiye sever. aynı zamanda da amatör dedektif. bu romanda satın almak için kelepir bir ev ararken dolaylı olarak bir cinayetle karşı karşıya kalıyor. ilk başta cinayetin şüphelisi durumuna düşse de kısa sürede masumiyeti anlaşılıyor. ancak yine de merakını dizginleyemeyip katili araştırmaya devam ediyor. esmahan aykol bence iyi bir anlatıcı. kitap zevkle okunuyor. muamma kısmı da iyi denebilir.tek sorun bence kati hirşel'in amatör dedektif olması. amatör dedektifler ya kendi başlarını ya da bir yakınlarını beladan kurtarmak için dedektiflik yaparlar. bu romanda da kati hirşel'in cinayetin şüphelisi olmadığı anlaşıldıktan sonra olayı araştırmaya devam etmesi biraz tuhaf kaçıyor. oysa kahramanımız hem kitapçılık hem de dedektiflik yapabilir. bu durumda daha gerçekçi olurdu. yine de zevkle okunan bir kitap.

comment
November 12, 2019 12:55
ruhiyek., Göl Kıyısındaki Ev adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  kitaptaki hikayelerin çoğunluğunda polisiye bir konu olsa da bazı hikayeler farklı türde. zaten bu yüzden gizemli öyküler alt başlığı konulmuş. özellikle feneryolu cinayetleri kitabından tanıdığımız dedektif kerim ülkü'nün bir kapalı oda cinayetini aydınlattığı hikayeyi çok zekice buldum ve beğendim. okunası bir kitap.

comment
November 07, 2019 16:47
ruhiyek., Bir Ses Böler Geceyi adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  gençliği sol örgütün içinde geçmiş, 80 darbesinden sonra kaçak yaşamış, tutuklanıp hapis yatmış, hapisten çıktıktan sonra bir süre tutunamamış bir adam, Süha. bir gün arabasıyla kaza yapınca yakınlardaki bir Alevi köyünde Cem Evi'nde yaşanan bir olaya şahit olurken kendi geçmişiyle hesaplaşıyor. konusu, anlatımı, kurgusu güzel bir roman.

comment
November 07, 2019 16:41
ruhiyek., Çıplak Ayaklıydı Gece adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  ahmet ümit'n kendi yaşam öyküsünden yola çıkarak yazdığını düşündüğüm hikayeleri keyifle okudum. özellikle de devrimci gençlerin darbe sonrası yaşadıkları kişisel hesaplaşmalara dair olanları çok beğendim.

comment
November 07, 2019 16:38
ruhiyek., Niçin? adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  eski tarz bir polisiye. çok keyif almadan okudum. kill bill'e esin kaynağı olması yönüyle ilginç. sonunda muamma çözüldükten sonra yazar bir sürpriz daha yapıyor ve adaleti kendi elleriyle sağlamaya çalışanlara eleştiri getiriyor.

comment
November 04, 2019 16:38
ruhiyek., Ortadaki Adam adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  ne yazık ki yarım bıraktığım bir roman oldu. zamanına göre belki iyi bir polisiyedir. çeviri dilinin de eskimiş olması okumayı zorlaştırıyor kanımca. kocasını işlemediği bir cinayetten kurtarmaya çalışan genç bir kadının hikayesi. ancak heyecandan yoksun, vasat bir kurgu.

comment
November 04, 2019 16:33
ruhiyek., Kar Kokusu adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  Ekin Bey'in yorumuna katılıyorum. soruşturma sırasında tercümanlık görevi de yapan rus öğretmen, soruşturmayı yürüten iki KGB ajanı ve birkaç Türk karakter dışında kimin kim olduğunu, hayat hikayelerini anlamak çok zor. bunda karakter sayısının fazla olmasının da payı vardır belki. polisiye kurgu ve muamma sözgelimi Kavim romanına göre daha az iyi denilebilir. yine de yazarın akıcı üslubu ve ideolojik yönleri ağır basan karakterlere tarafsız bakışı romanı keyifle okutuyor.

comment
October 31, 2019 15:50
ruhiyek., Kavim adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  hikayesi, anlatımı, kurgusu ve muammasıyla usta işi bir polisiye. bu romanda evgenia ile başkomiser nevzat'ın nasıl tanıştıklarını ve kişisel hikayelerinin önemli bir kısmını öğreniyoruz. ayrıca hristiyanlıkla ilgili önemli bilgiler rahatsız edici olmayaca şekilde romana yedirilmiş. romanın sonunda taşlar yerine o kadar güzel oturuyor ki çok beğendim.

comment
October 31, 2019 15:03
ruhiyek., Beyoğlu'nun En Güzel Abisi adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  Ahmet Ümit'in okuduğum romanları içinde en iyisi. kurgusuyla, üslubuyla, muammasıyla harika bir roman. tek sorun belki de Başkomiser Nevzat'la Evgenia'nın, Komiser Ali'yle Zeynep'in ilişkilerinde hiçbir değişiklik olmaması.

comment
October 31, 2019 15:00
ruhiyek., İstanbul Hatırası adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  Ahmet Ümit'i okurken hem iyi bir polisiye hikaye okur hem de bir sürü yeni şey öğrenir insan. üslubu oturmuştur, hiç tekleme yapmayan bir motor gibi alıp götürür insanı. bu romanda katili tahmin etmek biraz daha kolaydı ama yine de muamması yerli yerinde güzel bir polisiyeydi.

comment
October 22, 2019 10:36
ruhiyek., Sana Sesleniyorum adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  karin fossum'u ilk defa okudum ve beğendim. kurguda bizi şok edecek gelişmeler olmuyor ama yazar daha çok insanların psikolojisini, olaylara yaklaşımını anlatmayı tercih etmiş ve bunda da oldukça başarılı olmuş. keyifle okunan bir polisiye.

comment
October 08, 2019 10:43
ruhiyek., Gümüş Kurt adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  Serinin tamamını okudum ve genel olarak beğendim. bence en güzeli 3. kitap olmuş. bu kitapta 2. kitapta Ryker'ın sevgilisi Lisa'yı aramasıyla başlayan olaylar bir neticeye kavuşuyor. Lisa'nın kaçırılması Ryker'ın geçmişindeki bazı olaylarla bağlantılandırılmış ve gerçekçi bir temele oturtulmuş. bu kitapta her şeyin mantıklı bir şekilde açıklandığını söyleyebiliriz. ama bunun dışında yazarın 3.kitapta daha da ustalaştığı fark ediliyor. istihbarat servisinin binasının bombalanmasının anlatıldığı yerler oldukça ustaca yazılmış. ayrıca beklemediğimiz ölümlerle karşılaşıp şok oluyoruz. 2. kitapta Ryker "Benimle başlayan bir hikaye asla iyi bitmez" diyordu. bu söz karakterimizin nasıl birisi olduğunu da iyi anlatıyor. James Ryker serisi espiyanoj (casusluk) romanı türünde kitaplar ve bence bu türün günümüzdeki iyi bir örneği.

comment
October 08, 2019 10:42
ruhiyek., Siyah Eşekarısı adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  James Ryker sevgilisi Lisa'yı ararken Meksikalı uyuşturucu kartelleri, Amerika menşeli silah kaçakçılığı çetesi, yoldan çıkmış polisler, iyi mi kötü mü olduğu anlaşılmayan ajanların arasında kalıyor ve tuzağa düşerek bir Meksika hapishanesine kapatılıyor. güzel bir casusluk romanı.

comment
October 04, 2019 15:51
ruhiyek., Yargıç adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  ne yazık ki beğenemedim bu kitabı. şiir ve polisiyeyi yan yana getirmek orjinal bir fikir olabilir belki ama benim hoşuma gitmedi. okumakta zorlandım ve yarım bıraktım. aslında günay gafur iyi, üslup sahibi bir yazar. kitaptaki şiirsel kısımlardan bunu anlamak mümkün ama şiirsel anlatım polisiyede gitmiyor bence.

comment
October 04, 2019 15:48
ruhiyek., Feneryolu Cinayetleri adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  mükemmel bir polisiye. okurken çok keyif aldım ve elimden bırakamadım. düz bir anlatımı yok kitabın. kitaptaki her karakter kendi dilinden anlatıyor hikayeyi. yalnızca dedektifimiz kerim ülkü istisna. onu da yakın arkadaşı polisiye yazarı faruk arman'ın dilinden tanıyor ve takip edebiliyoruz. kurgusu çok iyi, çok emek verildiği belli. yazarı tebrik ediyor ve hatta ilk kitabında yakaladığı başarıyı kıskanmaktan kendimi alamıyorum.

comment
September 30, 2019 09:48
Tülay Güneş Kılıç, Farahnaz'ın Çiçeği adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentFarahnaz’ın Çiçeği ya da Umutsuz Ev Kadınları Bir Zonguldak 'kozi'si

  Cinairoman.com'da Eylül 2019 okuma kitabı olarak seçtiğimiz Farahnaz’ın Çiçeği, okuması keyifli bir kitap fakat bir kim-yaptı polisiyesi olmasına rağmen gizem öğesi çok düşük. Hatta öyle ki, katil bu kadar aşikar olamaz, olmamalıdır diye bir trick arayıp, en umulmadık kim ola acaba diye düşünüyorsunuz. Fakat ortada pek de başka katil namzedi bulamayınca, “Eh, ne yapalım. Yetmişli yılların sonunda, bir taşra kentindeki burjuvaların yaşamı nasıl oluyormuş?” diye devam ediyorsunuz. Ve bu kararınızdan hiç pişman olmuyorsunuz.

  Romanın her yerinden fırlayan, her çeşit kadınlar, özellikle orta sınıftan olanlar muhtemelen kadın okuyucuların çoğuna kendi anneleri ve onların arkadaşlarını, yaptıkları 'gün'leri anımsatmıştır. Büyüklerin sıkıcı konuşmalarına hiç karışmadan mutfakta ayaküstü atıştırılanın kek ve böreklerin ardından sıvışılıp kaçılan günleri. Karşı cinsten okuyucular ise, bizim Cinai erkeklerinin kibarca dile getirdikleri gibi, “böyle zulüm görmedik” diyebilirler ;)

  Farahnaz’ın Çiçeği ne kadar sıcak bir kitapsa, baş karakter Yıldız Alatan da bir o kadar itici bir tip. Aslında kitapta yer alan kadınların hemen hepsi birbirlerinden bağımsız ayrı sevimsizlikteler. Yaprak Öz, şiddetli bir pozitif ayrımcılık yaparak Farahnaz’ın Çiçeği’nde erkek karakterleri gölge figüran rollerine yakıştırmış, zavallı adamlar kötü bile olamıyorlar.

  Kitabın girizgahından bir polisiye serisinin planlandığını, torunu Berrak vasıtasıyla daha birçok Yıldız Alatan macerasının okuyucuları beklediğini çıkarmak mümkün. Bu ilk Yıldız Alatan macerası, sıkı polisiye okuyucularında olay örgüsü ve kim olduğu hemen çıkartılabilecek katiliyle biraz hayalkırıklığı yaratma tehlikesine karşın yine de kendini zevkle okutmaktadır. Serinin her yeni çıkan kitabiyla karakterlerin ve gizem unsurlarının daha derinleşeceğine inancim büyük.

comment
September 09, 2019 17:23
ruhiyek., Karambol adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment

  hakan nesser'in beni hayal kırıklığına uğratan ilk iki romanından sonra ilaç gibi geldi. bunda çevirmen Ali Gür'ün kitabın orjinal dilinden yaptığı temiz çevirisinin etkisi de var muhakkak. ancak yazarın usta anlatımını da es geçmemeli. hakan nesser çok iyi bir anlatıcı. hikayeyi hiç acele etmeden ancak sıkıcılığa da boğmadan anlatıyor. kurgu çok iyi. istemeden birisinin ölümüne neden olan bir adam suçunu itiraf etmeyince başka suçlar işlemeye başlıyor. ve cinayet masası dedektifleri de katili bulmaya. yalnız van veteeren burada biraz yan karakter gibi. elbette olayın çözülmesinde büyük katkıları oluyor ama yazar daha çok diğer dedektifleri anlatmayı seçmiş. güzel bir polis soruşturması romanı.

Geçen haftanın en aktif kullanıcıları
menu